Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Г. Павлова: Ако таксата стане 4,20 лева, хората ще се замислят дали да отидат при личния си лекар

д-р Галинка Павлова
Снимка: capital.bg
Обвързването на потребителската такса с минималната работна заплата ще доведе до по-голям финансова ресурс за тези, които трябва да оказват медицинска помощ. Това не са само общопрактикуващите лекари, а и специалистите в извънболничната помощ и плащания към болницата за дните, в които пациентите са хоспитализирани. Това коментира в предаването “12+3“ по “Хоризонт“ заместник-председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Галинка Павлова:

Хората ще се замислят, ако таксата стане 4,20 лева, дали да отидат при личния си лекар. Има доста голяма група пациенти, които не плащат потребителска такса. Това са хората с решение ТЕЛК, децата, а пенсионерите - доплащат. Този, който ги освобождава, той да заплаща и да компенсира това неплащане към лечебните заведения.

В момента от Лекарския съюз изготвят предложения за промени в Закона за здравното осигуряване, заяви още д-р Павлова и допълни:

Държавата не превежда цялата сума за здравните осигуровки за лицата, освободени от такава – безработните, децата, студентите и т.н. Потребителската такса обаче е нещо съвсем отделно. Тук никой нищо не заплаща на лекарите. Държавата да поеме тази част.

Според д-р Павлова трябва да има основен и допълнителен (здравен-бел.ред.) пакет, но те да бъдат с различно финансиране. БЛС са категорично против въвеждането на пръстовия идентификатор, защото той не решава проблема с източването на Здравната каса и ще доведе до чакане пред кабинетите на общопрактикуващите лекари.

Още по темета можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна