Целта на инициативата е да се запознаят българските студенти с важността на литературното и публицистично наследство на Георги Марков.
Помня първите няколко пъти, когато го видях, занимаваше се с рецензии за филми и театрални пиеси за българската секция. Предложих му по-сериозна работа, вместо да работи на парче. Така започнахме да работим заедно и той работеше в целия спектър на програмата. Той ми помагаше да разбера що за страна е България. Макар че почти не беше говорил английски преди да дойде, той говореше гладко по всякакви теми.
В „Дойче Веле“ и „Свободна Европа“ той можеше да направи нещо по-голямо от онова в Би Би Си, каза още Питър Юдел.
Хамид Исмаилов, един от основателите на наградата „Георги Марков“ на Би Би Си за радиопиеси сподели, че е стигнал до предложението този приз да носи името на писателя-дисидент след проучване кои са били писателите, работили за Би Би Си:
Открих, че това са били писатели от световна класа като Джордж Оруел и Георги Марков. И докато Оруел е получавал множество признания, то Георги Марков беше някак забравен. Почувствах сходство в нашите съдби – родени сме като писатели-дисиденти.
На 17 октомври 2016 г. от 14:30 ч. срещата е в Софийския университет "Св. Климент Охридски“, Огледална зала, на 18 октомври 2016 г. от 19:30 ч. в Благоевград, Американски университет в България, аудитория „Андрей Делчев“, на 19 октомври 2016 г. от 14:00 ч. в Нов български университет в София, на 20 октомври 2016 г. от 14:00 ч. във Велико Търново, университет „Св. Св. Кирил и Методий“, и на 21 октомври 2016 г. от 18:30 ч.
в Пловдив, университет „Паисий Хилендарски“, Аудитория 10.
Повече по темата можете да научите от звуковия файл.