Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дордрехт преди и след Потопа: срещи с величието на един град

БНР Новини
Музеят в Дордрехт, Холандия, и кожената обувка на 700 години, от колекцията на музея

Докато експонати от най-старото обработено злато на света от варненския некропол гостуват в нидерландския град Дордрехт, варненци и гости на морската ни столица имат шанса да разгледат необичайна изложба. Тя разказва за удивителната съдба на Дордрехт и за неговия първи Златен възход, продължил до Потопа. Това не е Библейският, а Потопът на Света Елизавета. Всъщност, в Дордрехт той се развихря два пъти: веднъж - на 18 ноември 1401 гчодина, но без сериозни последствия. Второто наводнение е пагубно: връхлита точно 20 години по-късно, на 18- 19 ноември 1421 година. Стихията помита улици, жилища, кантори, занаятчийски гилдии, всичко... Отива си един великолепен, пълен с митични богатства, град на тежки търговци и мореплаватели. Според католическия календар, 18 ноември е Денят на Света Елизавета, (наричана там Елизабета). Той е в почит на Света Елизавета Тюрингска, канонизираната дъщеря на унгарския крал Андраш Втори, оттам и названието на Потопа.
След отлива на водата, на мястото на струпаните разрушени постройки и наноси, се оформят своеобразни заблатени островчета, покрити с тръстика. За подобен ландшафт има отделна дума – „бейсбос“, буквално тръстикова гора. Заради особеностите на климата, тъкмо в такава среда успяват да се запазят предмети, включително от дърво и кожа, които не биха оцелели при други обстоятелства в продължение на 7 века! И ето я пред нас модата от 1421 година: обувки, оръжия, пособия, които напомнят декори на филм за Средновековието. Само че не са бутафорни, а съвсем истински!
Взаимното гостуване на изложбите е част от програмата за отбелязване на 15 години от побратимяването на двата града. Важен знаков момент е и самото откриване там на българската изложба, станало по време на Втория двустранен бизнес-форум за морска индустрия и корабостроене. Припомняме, че домакин на Първия форум бе Варна. Целта на проявите е осъществяването на нови контакти в икономиката, образованието, културата. Сред чуждестранните инвеститори Нидерландия заема 1-во място за периода 1996 – 2015 година, с над 7.7 милиарда евро инвестиции. А сега да се насладим на една радио – разходка из миналото и настоящето на удивителния и малко познат за българите нидерландски град. Защо за Мария Манолова–Войнова Дордрехт е „историята на една борба и надежда” можете да чуете в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна