Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Георги Михайлов: Необходимо е по-добро взаимодествие между обществените и частните банки за стволови клетки

Снимка: БГНЕС

За да се лекуват успешно повече пациенти с тежки злокачествени и редки заболявания чрез трансплантация на стволови клетки, трябва да има по-тясно взаимодействие между обществените банки за стволови клетки от пъпна връв и частните банки за клетки. Това каза за „Хоризонт“ проф. Георги Михайлов, директор на Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания в София. В света има 53 обществени банки и са направени 35 хиляди трансплантции от стволови клетки от пъпна връв, обясни проф. Анастасия Михайлова от Клиниката по клинична имунология на Александровска болница.

У нас дарени доброволно единици кръв от пъпна връв се пазят в Национална публична банка за стволови клетки в Александровска болница. Те се използват за трансплантации при друг пациент, но не всички подобни единици, които се взимат, са подходящи за дългосрочно съхранение, стана ясно от думите на проф. Михайлова. В Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания се правят трансплатции със стволови клетки вече 20 години.

При донорска трансплантация за пациенти с атипична анемия или злокачествено заболяване, когато възрастта е до 40 години, успехът при лечението е много голям, посочи проф. Михайлов. Той определи тенденцията като по-скоро положителна и допълни, че тези заболявания все повече стават обект на успешен терапевтичен контрол.

Националната публична банка за стволови клетки има договори с 10 акушеро-гинекологични държавни и частни болници. Въпрос на избор на родителите е дали срещу заплащане да запазят стволови клетки от пъпна връв за лечение в тъканна банка.

Проф. Анастасия Михайлова подчерта още, че невинаги родителите са добре информирани как могат да се използват единиците материал.

Днес в Александровска болница отбелязват Европейската седмица на донорството.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени