Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Президентът в Молдова няма кой знае какви правомощия. Изборът му се възприема като пробив на проруската политика, но ако погледнем хулигански казано, битката е между две олигархии. Откъде тези олигархии ще бъдат подкрепяни – от Изток или от Запад. Този коментар направи за предаването "Събота 150" журналистът Георги Василски след победата на президентските избори в Молдова на определяния като проруски кандидат Игор Додон.
Запитан ще остане ли валидна за Молдова дилемата „Европа или Русия“, Василски отбеляза, че в момента правителството и мнозинството в парламента са прозападно настроени, а Додон е бил избран като опозиция, не като част от политическото мнозинство. Молдовските управляващи се стремят както към запазване на стратегическото партньорство с Русия, така и към спазването на подписаните документи с Европейския съюз, подчерта журналистът:
Политиката на новия молдовски държавен глава ще бъде насочена към стабилност, от която да се ползват основно руските пазари. Отварянето на европейските пазари за молдовски стоки ще успокои страстите, защото огромният проблем е реализацията на селскостопанската продукция.
Схематичното представяне на проблематиката отвън създава в страната нестабилност, от която българското малцинство там губи.Молдова е разглеждана схематично като дъното на Европа, близо до руското влияние. Молдова е оставена като резервен вариант за премерване на силите между Запада и Изтока, което не е от полза и за България.
Протестите срещу избора на Игор Додон не са многолюдни, обясни още Василски.
Анализ на следизборната ситуация в Молдова слушайте в звуковия файл.