Става въпрос за сериозни пропуски от страна на нашата държава по отношение на неубедителното и нежелателното ангажиране на представителите на управлението с големия въпрос за прекъсване функционалната зависимост на валутния борд и преминаване към изплащане в евро. Ако бяхме направили това нещо през месец октомври 2009 г. нашата пряка директна категорична изгода щеше да бъде между 32 и 36 млрд. евро. Задкулисните причини са едно тежко наследство на Станишев. Това тежко наследство бе превърнато в един бумеранг на българските олигарси и те повлияха твърде много във вземането на това важно решение за бъдещето на България. На практика ние се разделихме с възможността, която всички онези държави от Южна Европа имаха, като се започне от Португалия, Испания. Италия, Гърция, които успяха да използват една рафинирана система за получаване на сериозни дофинансирания по линия на Европейската централна банка.
Всички много добре знаят, че валутният борд, в която и да е страна да е установен, има ефект само през първите пет, максимум седем години, подчерта Парамов:
След този срок валутният борд става една сериозна базова спирачка за развитието на която и да е държава. Така стана в Аржентина, така стана в много държави. Не е станало само на едно единствено място и това е Сингапур, но в Сингапур има пари на целия свят.
Цялото интервю с Кольо Парамов можете да чуете от звуковия файл.