По повод приетите в НС текстове от новия Закон за противодействие на тероризма, където са записани 4 степени на готовност на компетентните органи за противодействие на тероризма, Русев коментира, че екстремизмът и тероризмът са сериозно предизвикателство пред обществото ни. Голям е проблемът и с подхода ни към мигрантите, допълни той.
Има среда за възникване на ислямистки идеи, неслучайно станаха събитията в Пазарджик. Ние не сме готови затова.
Няма за какво да ги обвинят, защото правото коментира само действието, а когато говорим за екстремизъм, това е идеология, клинична особеност и това е доктрина за внушение на средата, в която той се намира, но това е намерение. Ние говорим за тероризъм, което е погрешно. Това е да говорим за пожар, когато той е възникнал, а всичко, което би трябвало да направим е да обърнем поглед към себе си, да направим един мониторинг с инструментите, даже с инструментите на психологическото изследване, на групите, които съществуват в нашето общество и са рискови, защото сме предложили кои психологически показатели трябва да се търсят. На първо място е самотата, колкото и странно да изглежда - в България има само две големи разработки за това, зависимостта, диференциацията на половете и тази комплексна методика я приложим, ние ще имаме основание да изведем от тези маси, които има в нас, тези които отговарят на този профил, които имат ислямистки нагласи.
Сплотяването на българската общност е единственият отговор на заплахите, които стоят пред нас, категоричен е Русев. Нашият проблем е, че много бавно се адаптираме към заплахите, които идват към нашия дом. Ние закъсняваме с методики и с много организации не за днешния мирен ден, а за утрешните проблеми, които ще дойдат.
Интервюто на Таня Милушева с Румян Русев можете да чуете от звуковия файл.