Експерти прогнозират, че 2017 година ще е годината на кибератаките, дори се чуха притеснения за предстоящите избори във Франция и Германия.
Винаги ще има темп на развитие, защото електронните устройства глобално в света се увеличават, което води и до глобално увеличаване на комуникациите и оттам връзката между устройствата и уязвимостите, които се създават между тях. По-обезпокоително е, че атаките стават все по-целенасочени, все по-фокусирани и са свързани най-вече с предварителни проучвания, които са в организацията преди да бъде извършена самата атака. Интернет е мястото, през което си комуникират електронните устройства, а не хората. Това е мястото, в което цялата информация е в електронен и машинен вид. Хората стоят зад тази информация и ако те не могат да контролират тези процеси, които се случват в интернет, всъщност създават предпоставки за развитие на пробиви или изтичане на информация.
Етичният хакер е професионалист, който знае как да открива слабите места и уязвимостите в системите. Това заяви Ростислав Петров, който всъщност е етичен хакер:
Етичният хакер умее да използва същите инструменти, с които си служат злонамерените хакери. Етичният хакер е обучен да мисли и да действа като истински хакер. Разликата между етичния хакер и злонамерения хакер е, че етичният хакер тества системите и открива уязвимите им места с цел да ги защити и да приложи съответните контрамерки за противодействие след намирането им, а злонамереният ги използва за кражба на информация като пароли, потребителски имена, данни за дебитни и кредитни карти, хакване на други системи и т.н.
Цялото интервю с Борислав Сестримски и Ростислав Петров можете да чуете от звуковия файл.