Микаел Шальой е председател на Асоциацията за телемедицина, ръководи програмата за телемедицина в университета в Бордо.
Доц. Добромир Димитров е заместник-декан на Факултет „Медицина“, водещ хирург, сертифициран в извършването на операции с роботизираната система, прилага неинвазивни методи на лечение с Хайфу технологии, носител е на престижното отличие „Млад медик на 2015 година“.
В мини дебат по темата в предаването „Хоризонт до обед“ се включи и проф. Григор Горчев, почетен ректор на Медицинския университет в Плевен, акушер-гинеколог, онколог и хирург, един от първите, занимаващи се с телемедицина в България.
Днес все още пред лечението от разстояние има редица ограничения, във Франция телемедицината дебютира, обясни Микаел Шальой.
Технологиите са налице и общопрактикуващият лекар може да е в непрекъсната връзка с пациента, чието лечение може да се оптимизира, а непрекъснато нарастващите медицински разходи да се намалят и рационализират, смята френският специалист. Той допълни, че първите пилотни проекти за някои от френските региони са свързани с присъствието на телемедицината в старческите домове и в областта на дистанционните консултации за хронични болести.
Проф. Горчев отбеляза, че смисълът е не само в телехирургията, която е бъдещето, а как самият пациент психологически приема този тип интервенция, защото знае, че е опериран от робот, направляван от лекар.
Търсенето е голямо, заяви той.