Що за свинщина е близо 300 лв. за килограм свинско биомесо и трябва ли да заложим върху конвенционалното прасе? На този въпрос търси отговори репортажът на Веселина Миланова.
Био охладено свинско месо, продавано в една от столичните търговски вериги, струва 284 лв за килограм. Тази информация предизвика възмущение, учудване и бурни дискусии в социалните мрежи. Излиза, че на цената, на която можеш да си купиш пет-шест пържоли био свинско месо, можеш да си купиш цяло прасе, отгледано по конвенционален начин - изчислиха медиите. Колко трябва да струва килограм биомесо, кой контролира истинско ли е или само етикет, който гарантира по-висока цена?
У нас има 11 сертифициращи фирми. Тяхната дейност се контролира от агенция в Министерството на земеделието.
Има желание за злоупотреба, както и маркетингови трикове. Няма обаче нито една биокланица, отбелязва Веселина Миланова.
Темата беше коментирана в "Хоризонт до обед" от Филип Хармаджиев в качеството му на свободен фермер. Той вярва в свободното отглеждане с достъп на всяко животно до свободна паша.
Има постоянно изтъкване на това, че биото е скъпо. Това е популизъм. В миналото разходите за храна са били 15 процента, за здраве – 7. Сега е обратното. Влошаването на здравето се дължи на некачествени храни, смята Филип Харманджиев.
От всички репортажи не видях адекватни въпроси към отговорните в хипермаркета за въпросната цена от почти 300 лв. Такова желание за сензация създава лошо име на биото. Има медиен проблем, смята Харманджиев. Според него така зрителите и слушателите се лишават от съществена информация.
Няма достатъчно търсене на биохрани, няма производство на биофуражи, отбеляза Харманджиев.
В момента България внася 75 процента от свинското си месо, защото нямаме достатъчно производство в България.
Нямаме достъп до биофуражи. Това оскъпява допълнително. Правя компромис и отглеждам с конвенционални фуражи.
Достъпът до трева и чист въздух компенсира липсата на биофурафи, смята Харманджиев.
Политиката е насочена към концентрационните лагери за животни, каза още той.
Обществото носи вината за отровното гледане на животни. На практика конвенционалното земеделско производство е много по-скъпо. Ако излеете отрова в земята, никой не ви санкционира, каза още Харманджиев.
Цялото интервю с Филип Харманджиев и репортажа на Веселина Миланова можете да чуете в звуковите файлове.