Най-основният риск идва от бурната загуба на работни места, от разлома в доходите и от това, че средната класа вече започва да се разделя и се вижда огромна маса от намаляващи работни места за нискоквалифицираната, нископлатена работна сила заради навлизането на технологиите, смята Каменов. Запитан за евентуална прогноза от предстоящите предсрочни парламентарни избори, той отбеляза:
Докато българските политици не започнат да се занимават с това как да увеличим брутния вътрешен продукт няколко пъти за един или два мандата, България ще продължава да бъде там, където е и нейните деца няма да искат да се връщат в България. Вижте американците какво направиха: противно на всички прогнози и независимо от машината за печелене на избори на Клинтънови и т.н. хората казаха: "Не искаме повече да слушаме тези евфемизми, тези нищо незначещи, заучени, дълги, безкрайни, без точка изречения. Хората искат резултати и работни места.
Популизмът според него е доста аморфно понятие. Тези, които печелят народния глас, са тези, които обещават хубави неща, в което няма нищо лошо – въпросът е доколко е възможно да бъдат реализирани:
Не смятам, че Доналд Тръмп е истински популист. Той ще бъде успешен президент и Америка ще се върне на позициите, които имаше по времето на Рейгън. Така че с популизма трябва да бъдем много внимателни. Популизмът има и много положителна страна – изцяло ревизира елитите по света. Европа се е втресла от предстоящите избори в Германия, Франция и Холандия и това е много хубаво. Истината трябва да се гледа право в очите.
Цялото интервю с Тихомир Каменов чуйте в звуковия файл.