Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва 10 000 души протестираха снощи в Румъния

| обновено на 11.02.17 в 16:25
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Едва 10 000 души протестираха снощи в Румъния с искане за оставка на правителството на управляващите социалдемократи, предаде ДПА.

По данни на агенцията 6 000 души са участвали в протеста в Букурещ, а в западния град Тимишоара са демонстрирали 3 500 души. В други градове е имало по-малобройни протести, както и контрадемонстрации. 
Стотици привърженици на правителството протестираха пред президентството в Букурещ срещу президента Клаус Йоханис, който изрази подкрепата си за антиправителственото движение. Така освен искания за оставка на правителството, вече се чуват и гласове, които настояват той да се раздели с поста си. 

Политическата обстановка в Румъния остава напрегната, тъй като продължава да расте недоволството на хората от приетите от правителството спорни промени в антикорупционното законодателство. Макар масовите демонстрации да принудиха управляващите да отменят предложенията си, извели хората по улиците и последвалата оставка на правосъдния министър на страната Флорин Йордаке, то исканията на протестиращите за промени в политиката не стихват. 

Градусът на напрежението в северната ни съседка беше повишен и от още две събития - спечеленият в парламента вот на недоверие от кабинета и отказът на Конституционния съд да даде становище по спорните правителствени промени. 

СнимкаХората все още са на улицата, защото не виждат законово решение на проблема, създаден с указа, според който злоупотребата на власт е наказуема само над определена стойност на щетите,
посочи в интервю за предаването "Събота 150" румънският журналист Овидиу Вангеле, според когото огромна част от демонстрантите от площад "Виктория" вече не вярват на правителството и поради тази причина настояват то да подаде оставка.

Протестиращите разсъждават така: "Не може да се доверим на правителство, което хванахме да краде през нощта". И това е посланието, което те изпращат към управляващите,
 обясни журналистът. 

Умното решение за Социалдемократите, които спечелиха изборите, е правителството да си подаде оставката. Партията може да състави нов кабинет,
 смята Вангеле, според когото правителството трябва да подаде оставка най-малкото заради хората, които толкова време протестират - някои от тях са много уморени, студено им е, но не си тръгват.

Ако едно правителство подаде оставка, президентът  връчва мандат за съставяне на ново правителство на победителите от изборите или след консултации с партиите. Президентът вече даде да се разбере, че ако правителството подаде оставка, той отново ще връчи на същата партия мандата. Те имат мнозинство в парламента и ще могат да съставят нов кабинет. Всичко това означава, че според мен президентът не би искал да предизвиква предсрочни избори, затова е по-добре социалдемократите да съставят нов кабинет,
 обясни Вангеле, според когото падането на настоящото правителство ще покаже ясно на следващите управляващи, че не бива да постъпват по същия начин и ако го направят, ще бъде лошо за тях. 

Румънският президент трябва да се допита до хората за промени в конституцията, като формулировката на въпроса е ключова за референдума и за неговия изход, убеден е журналистът:
Ние все още не знаем какво президентът смята да попита хората, но мисля, че този референдум трябва да постави конституционни въпроси. В румънската конституция има текстове, които не могат да отговорят на промените, които се случиха в страната. Според конституцията, ако един човек е обвинен в престъпление и съдът специално не постанови, че няма право да заема ръководни държавни постове, той може да остане на власт. Според мен това не е нормално.

СнимкаРумънското правителство трябва да подаде оставка, въпреки че най-вероятно социалдемократите отново ще съставят кабинет, допълни в интервю за предаването "Събота 150"  антикорупционният експерт 
Корина Фолеску, според която президентът трябва да изпълни заканата си да проведе референдум по чувствителните въпроси за обществото: 
Убедено вярвам, че такъв референдум е необходим и си заслужава да платим цената, която е необходима за организирането му, за да го проведем. Провеждането на референдум е прерогатив на президента и се надявам, че след като въпросът бъде формулиран, резултатът от референдума ще може да спре текстовете, които позволяват злоупотреба със служебно положение. 

Най-добрият резултат от протеста е фактът, че обществото започна да обръща много голямо внимание на управлението, категоричен е антикорупционният експерт, тъй като х
ората започнаха да се интересуват много повече от случващото се в политическия живот, да съблюдават стриктно какви закони и укази се приемат. 

Чрез мирни и изключително изобретателни методи хората започнаха да изразяват мнението си срещу законите и указите, които са приети от управляващите, но за които хората са убедени, че са неправилни и че спират реформата в съдебната система в Румъния,
обясни Фолеску. 

Съществува вероятност обаче въпросът на предстоящия референдум да бъде зададен по доста подвеждащ обществото начин, добави експертът, според която едната
 възможност е да се формулира позитивно, а другата - негативно:
Затова казвам, че е много трудно да се формулира въпросът и това трябва да бъде направено от опитни юристи и политици. Важното е в крайна сметка референдумът да постигне своята цел, а именно да стане ясно, че обществото не подкрепя да се остави каквато и да е законова ниша за злоупотреби с власт. 

Оставката на правосъдния министър е малка победа,
 ако изобщо може да я наречем такава, но истинска победа би била отмяната на указа за злоупотребата със служебно положение, гласуван от правителството на 31-ви януари, подчерта Фолеску. 

Подробности, както и целите интервюта, можете да чуете в звуковия файл. 
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна