Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мохамед Барака: Очаквам, че Върховният съд няма да позволи прокарването на закона за израелските селища

Този закон открито позволява да бъдат заграбени земи, които са частна собственост на палестинци на окупираните територии, посочи Мохамед Барака

| обновено на 18.02.17 в 12:34
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В коментар за възможностите за решаване на израелско-палестинския конфликт в светлината на политиката на новия американски президент Доналд Тръмп палестинският дипломат Мохамед Барака заяви в интервю за "Хоризонт", че не вижда големи перспективи в тази посока:

Изявленията на президента Тръмп, всъщност още от периода на предизборната му кампания, не вещаят нищо положително.


Мохамед Барака, който е дългогодишен депутат от арабската листа в Кнесета, посочи още, че в момента в световен мащаб съществува консенсус относно необходимостта от създаване на палестинска държава върху окупираните през 1967 година територии, която да съществува паралелно с държавата Израел. Във връзка с изграждането на израелски селища в окупираните територии той коментира:

Ако Израел продължава да строи тези селища на територията, предназначена за тази палестинска държава, в разрез с всичко онова, към което се придържа международният консенсус, това в бъдеще би могло да доведе до някакъв взрив. Не можете да очаквате, че палестинският народ ще живее в някаква безнадежност и в същото време да очакватe, че ситуацията ще бъде нормална. 

Барака определи новият закон, който дава възможност да се строят нови и да се разширяват израелски селища в спорните територии, като открито позволяване  да бъдат заграбени земи, които са частна собственост на палестинци на окупираните територии. 

Очаквам, че Израелският върховен съд няма да позволи прокарването на този закон - че ще го спре, каза още Мохамед Барака.

По отношение на ролята на Европа в израелско-палестинският конфликт Барака коментира, че ако позицията на ЕС стане по-ефективна и по-активна, това би могло да тласне нещата в посока към уреждане на конфликта, и тогава и САЩ на биха могли да останат настрана:

Смятам, че европейската позиция е много по-напреднала и много по-напредничава в сравнение с американската. Становището на ЕС относно заселническата колонизация е пределно ясно. Много силна позиция беше изразена по отношение на наскоро приетия закон (за израелските селища-бел. ред.). Освен това Европа ясно и категорично подкрепя принципа за уреждане чрез две държави, каза още палестинският дипломат. 

 

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна