Ние като че ли започнахме наистина да изпитваме носталгия към това първично нещо, което мисля, че го забравихме, каза Христо Стоянов в ефира на "Хоризонт" в интервю по повод премиерата на стихосбирката, като допълни:
Ние като че ли унищожихме това първичното у себе си, емоционалния заряд и станахме по-притворни, започнахме да се нагаждаме повече, което е страшното.
Всъщност не ние, по-скоро по-младото поколение. Не че нашето поколение не го правеше, правеше го, каза още Христо Стоянов. Според него българската читателска аудитория не е загубила интерес към поезията, въпреки че в миналото и по-конкретно - в периода преди 1989-а, публиката на поетичните произведения е била далеч по-многобройна:
Ако навремето поезията - по наше време, преди 1989-а година - се четеше, защото хората много повече отколкото сега, търсеха някой да ги изрази. Някой да каже това, което в медиите не можеше да излезе. Така се появиха и фалшиви митове, отбеляза още Стоянов. Според него съвременната свобода на словото всъщност е привидна.
Новият роман на Стоянов "Разпад" разказва за едно семейство, в което бащата решава да смени пола си. Романът е за отговорността пред децата, отбеляза писателят. Повече по темата чуйте от звуковия файл.