Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравко Райков: Всички носим креативността, но тя трябва да бъде отключена

Проф. Здравко Райков
Снимка: Ани Петрова

Никога не сме били толкова зависими от креативността, от раждането на решения, каквито не познаваме. При сблъсъка с непознати проблеми стандартните подходи не работят. Това заяви в предаването "Преди всички" проф. Здравко Райков, социолог и журналист, преподавател по връзки с обществеността и автор на сайта креативен.бг:

Темата за креативността ме занимава през последните години - това е същността на четвъртата индустриална революция, която тече в света в момента, невероятно увлекателна, пълна с противоречия и предизвикателства. Винаги са ме привличали щурите глави. Реших да се опитам да помогна да популяризирам добри идеи, които биха могли да помогнат да кристализират добре идеи у други хора. Защото всички носим в себе си креативността, но в повечето случаи тя спи. Някой трябва да я подтикне, да я отключи, да я активира, за да спечели конкретната личност и всички ние.

Човечеството е постигнало толкова много в своята еволюция благодарение на хора, които мислят различно, които не са пленници на рутината, на шаблоните, убеден е проф. Райков:

Идването на роботите, те вече са тук, ще отнеме 500-600 милиона работни места, но ще създаде нови ниши, за които няма да са достатъчни знанията и уменията, които имаме днес. Ако забавим процеса на адаптация, на приспособяване към новите изисквания, ще бъдем "издухани". Самите ние ще имаме лични проблеми, технологиите няма да ни чакат. Намираме се в ситуацията, в която се е намирал светът в навечерието на първата индустриална революция, когато са се появили парните машини и хората са започнали да ги трошат, защото са им взели хляба. 

В четвъртата индустриална революция, в която навлизаме, основният инструмент се нарича въображение, посочи още Здравко Райков:

То трябва непрекъснато да се подхранва, да се развива. Срещата с шантави идеи, всевъзможни чудесии - това е една от най-добрите храни за стимулиране на въображението. 

Образованието е моделирано за времената на фабриките и трябва да се "взриви", за да отговаря на съвременните условия, смята още преподавателят.

Цялото интервю с проф. Здравко Райков слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна