Няма единна мярка за измерване на стреса на работното място, тъй като той е състояние, което много зависи от конкретния човек и как той възприема събитията. Това каза за предаването "Хоризонт до обед“ докторът по "Ергономия и промишлен дизайн“ инж. Деяна Илиева.
Изучаването на стреса е необходимо, тъй като е доказано, че той носи със себе си и заболявания, сред които сърдечно-съдови и диабет.
Статистиката е потвърдила, че работните места, където хората са най-подложени на стрес, са в образованието и здравеопазването. Всеки работник, а не само висшият мениджмънт, може да страда от стрес на работното място, допълни тя. Грижата на работодателите обаче също е индивидуална:
Стресът всъщност се разглежда и от ергономията. Стандартите за психическо натоварване са ергономични стандарти, така че това си е част от цялостната дейност по изследване на работното място и за подобряване на условията на работа.
Всъщност изследването в ЕС показва, че стресът е на второ място по разпространение в работата. На първо място са мускулно-скелетните смущения или увреждания, но те са взаимно свързани неща - едното води до другото.
В момента, в който не се управлява стресът, не се види какви са нивата и не се вземат мерки, това означава, че все повече работници ще боледуват. А колкото повече работници боледуват в една фирма, това означава, че работата започва да върви по-бавно - здравите поемат отговорността на болните и те стават болни… Става като едно колело.
Според Илиева не е необходима нормативна уредба, а хората да осъзнаят необходимостта от борба със стреса. Тя даде и личната си рецепта – танци, разходки сред природата и домашен любимец.