Интервю на Даниела Големинова с Албена Танева и Кънчо Стойчев
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Кризата е винаги шанс за добро лидерство, а не за юначество. Това каза в предаването "12+3" политологът доц. Албена Танева, преподавател по публична администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". По думите ѝ, при последните парламентарни избори всички са изгубили и се забелязва общо подценяване на избирателя.
Патриотичните формации загубиха с преиграването и театъра. Социалистическата партия – със самодоволните демонстрации на надменност, което смали предвещавания ѝ потенциал. Малките десни партии направиха същото на ниво партийни водачи. ГЕРБ изглежда спечелил, на всъщност това е аритметическа победа въз основа на здравия разум на избирателя, планирал своя вот на тези избори спрямо сега съществуващата конюнктура. В момента сме в ситуация на много сериозно ограничение на контекста – национален и международен.
Ако ще се договорят ГЕРБ и т.нар. "патриотични формации", то би трябвало да стане при яснота въз основа на какви компромиси по програмите и на каква ценностна база се случва, отбеляза доц. Танева:
Сега на парче, във всекидневието, ни се предлагат невероятни странни управленски решения, които втрещяват, а това е лошо.
Вкусът към ирационалното е един от индикаторите за упадък, допълни Танева относно астрологичните прогнози за съдбата на бъдещия кабинет.
Най-вероятно ще има по-сериозна опозиция в новия парламент и тя няма да бъде само в лицето на БСП. Съвместно с ДПС, сумарно това прави над 100 гласа и се разширяват възможностите на тази опозиция, което ще осигури мнозинства за интересен дебат. Мнението е на социолога Кънчо Стойчев:
Това, че БСП ще има повече депутати от предишния парламент, за мен е гаранция, че ще може да се упражнява натиск върху властта.
В предаването "12+3" Стойчев изтъкна, че чисто аритметично може да се получи мнозинство, но и 150 депутата подкрепа да има, това не значи, че е стабилно:
Колкото до международните предизвикателства, трябва да ги решаваме не чрез избори, а чрез национално съгласие и приоритети – може да са три или пет неща, които да са национална цел и стратегия, а не постоянен предмет на разнобой.
Подкрепата и стабилността на правителството не зависи само от механичните гласове, зависи от умението да се разшири подкрепата въз основа на начина, по който ще влезе в управлението, обясни доц. Танева.
Служебното правителство се справи с основната си задача, гласи оценката на социолога Кънчо Стойчев:
Не мисля, че Герджиков е направил някаква голяма беля, имаше тук-таме залитания. Не мисля, че е направил нещо чрезвичайно, необичайно и необикновено.