Очин дол се намира на 17 километра от манастира "Седемте престола" и на 20 километра от Черепишката света обител. Първото местоположение на селцето, което има 130 жители, е в горния край на баира под връх "Остра могила“ в местността 'Пресветица“. Любопитното според кметицата Цветелина Христова и краеведът Димитър Димитров е, че нямат църква. Може би е имало някога, но пък не отдавна там бе открит раннохристиянски храм, датиран към пети-шести век:
Нямаме църква за съжаление. Имаме християнски храм, който открихме преди няколко години. В началото започнахме опити да го реставрираме със спонсори, с хора от селото, но се оказа, че трябват много пари.
Село Челопек, откъдето е баба Илийца, църквата не е от пети-шести век, а съвсем нова – от 2004 година, казва кметът Тихомир Тошев.
293 са жителите на село Люти брод. Те нямат църква, а на големите християнски празници посещават Черепишкия манастир.
Село Синьо бърдо се намира в община Роман, Врачанска област. Имало е църква, но тоталитарната власт я е съборила, за да гради там училище.Сега нито има училище, нито църква.
Жителите на село Курново, което е на 6 километра от Синьо бърдо и на 40 километра от Враца, отдавна имат храм.
Село Дълги дел се намира в област Монтана, намира се на 2 километра от границата. Църквата там носи името "Св. Св. Петър и Павел“.
Жителите на село Бов, които са около 80 имат църква, градена през 1862 година и наречена "Св. Спас“
В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Румен Стоичков.