На полицията във Велинград е възложено да се извърши проверка дали има данни за престъпление - за замърсяване на почвата и подземните води, с които стават опасни за хора, животни и растения или негодни за използването им за здравни, земеделски и други стопански цели.
В хода на проверката ще бъдат назначени експертни справки, ще се изискат становища и информация от Министерството на здравеопазването, Районна здравна инспекция, Басейнова дирекция и водоснабдителното дружество във Велинград за качеството и състоянието на питейната вода в региона. Срокът за приключване на проверката е 14 дни.
В три от вододайните зони на града са регистрирани от 1,5 до 2 пъти над допустимото съдържание на естествен уран. Към момента не се съобщава дали има завишение на алфа активността.
Водоснабдяването в курортния град е спряно и вода се подава от алтернативен източник - помпена станция. На хората от околните села се препоръчва да не пият вода, а да я ползват само за битови нужди.
Румен Атанасов началник на отдел "Държавен здравен контрол" към РЗИ - Пазарджик допълва:
Зоните са части от квартал "Чепино" и "Лъдженец", село Грашево и махала "Мечо корито" и населените места "Света Петка", местността Юндола и Пашово. Разпоредили сме да спрем водоподаването за питейни нужди. Вероятно вече е спряно това водоподаване от Клептуза и Легоринец. Водоизточниците, за които са получени отклонения, са изключени. Жителите на град Велинград могат да бъдат спокойни, тъй като питейната вода за града е осигурена от пречиствателната станция на града, основно която захранва и до момента е захранвала две трети от града, сега ще захранва целия град. Остават другите населени места, за които просто трябва да се търси алтернатива.
Нека да дойдат да съставят констативния протокол от РЗИ - Пазарджик и тогава вече ще мога да говоря нещо конкретно. Нямам още нищо черно на бяло, за да мога да ви кажа. Обадих се на директора на ВиК дружеството. Оттам вече пътуват за Пазарджик. Като ми дадат констативния протокол от Пазарджик, ще можем да коментираме нещо конкретно.