В интервю на предаването "Събота 150" доц. д-р Бехлюл Йозкан, преподавател по политически науки в университета "Мармара“, коментира, че в Турция предстои да:
Видим много нестабилност и неизвестни, защото, ако погледнем към разликата в резултатите от референдума, тя е само 1 млн. гласа или 2%, и лагерът "не" поставя много въпроси за легитимността на този резултат.
Политологът прогнозира опити от страна на Ердоган за "втвърдяване" на политиката, но отбеляза, че това няма да е лесно за него поради факта, че турската икономика е отворена и се нуждае от външни инвестиции и пазари:
Да, очаквам по-твърда и по-твърда политика. След протестите в парка "Гези" през 2013 г. наблюдаваме завой към авторитаризъм в Турция. Има обаче един проблем с установяването на такъв режим в Турция - фактът, че Турция се нуждае от преки чуждестранни инвестиции. Турция няма петрол или природен газ, за да финансира авторитарния си режим, както Русия, Иран или страните от Персийския залив. За да имаш жизнеспособна икономика в Турция, се нуждаеш от европейски инвестиции. Поради това, че 40% от търговията на Турция е със страните от ЕС, Турция се нуждае от добри отношения с Европа. И откакто страната се движим към авторитаризъм, ние се сблъскваме с тежки икономически проблеми.
Турската лира загуби повече от 20% от стойността си през миналата година. Влошените отношения с Европа водят до тези икономически проблеми, което прави по-трудно за него да управлява страната, отбелява анализаторът. По темата за отношенията между Турция и ЕС той каза, че очаква повишаване на напрежението в отношенията Анкара-Брюксел, като изтъкна, че Европа е в по-силната позиция да въздейства върху турския президент.
Ако ЕС заеме по-твърда позиция срещу Ердоган, това ще направи неговата задача много по-трудна, защото в отношенията между Турция и ЕС съюзът е много по-силен. Тъй като европейските инвестиции са това, което прави турската икономика силна. Турция е много по-зависима от Европа, отколкото обратното. Ердоган знае този факт. Прогнозата ми е, че ще видим много повече области на напрежение в следващите месеци.
Неосманистката линия във външната политика на Турция безспорно ще продължи, убеден е Бехлюл Йозкан:
Няма да има външна политика пост-Давутоглу. Той не е изключение, а е представителен за ислямистския възглед за света в Турция. Турската панислямистка външна политика не се ограничава само до Давутоглу. Виждаме сигнали за нейното продължаване, например в отношенията на Турция с България, Германия и Холандия. Партията на справедливостта и развитието смята турските ислямски общности в Европа за средство да увеличава влиянието си. Поради това видяхме намесите в политическия живот на тези страни.
Не очаквам промяна в тази визия за света, отбеляза доц. Йозкан.
Цялото интервю слушайте от звуковия файл.