Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БХК: Престъпленията в сферата на публичното подбуждане на омраза, дискриминация и насилие просто не се преследват


В много от сферите, които наблюдаваме, отбелязваме застой в България през 2016 г, включително във възможността за интеграция на уязвимите групи – етнически малцинства, хора с психични разстройства, деца, мигранти, религиозни малцинства и др.

Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ председателят на Българският хелзинкски комитет Красимир Кънев. Отчетен е застой в реформата на съдебната власт и в редица други сектори, свързани с основни човешки права.

Единственото положително изменение, ние го отбелязваме подобаващо, беше реформата в законодателството за изпълнение на наказанията и задържането под стража - тези реформи, които се приеха в края на миналия парламент.

В много сфери, за съжаление, отбелязваме и значителна крачка назад – свободата на изразяване, свободата на словото… и най-вече в сферата на публичното подбуждане към омраза, дискриминация и насилие, основно срещу етническите малцинства, ромите главно, мюсюлманите и мигрантите. Те станаха особено сериозен прицел на това слово, на тези престъпления, фактически. Най-тревожното във всичко това е, че те остават безнаказани.

Престъпленията в сферата на публичното подбуждане на омраза, дискриминация и насилие  просто не се преследват, категоричен е Красимир Кънев.

Не ги преследват по няколко причини, от една страна прокуратурата, значи това е основно проблем на прокуратурата. Тя е нереформирана институция в България, с нисък капацитет, няма желание да  ги преследва.

Прокуратурата, която има ниска обществена популярност, не преследва словото на омразата и в  стремеж да не предизвика гнева на хората, а и защото често зад тези престъпления стоят политически фигури, коментира Кънев и допълни:

В България положението е изключително сериозно и с незаконната употреба на сила от страна на полицията - изтезанията, малтретирането, особено в условията на задържане. Имаше през 2015 година едно публично заявление на Европейския комитет срещу изтезанията. В своята история този комитет е направил само 7 такива публични заявления, едно от тях е срещу България защо прави това много рядко.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна