Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцислав Грозев: Резервът на НЗОК трябва да бъде отворен, за да се осигурят средства за спокойна работа на болниците

Управителят на НЗОК д-р Глинка Комитов каза пред "Хоризонт", че използването на резерва на НЗОК е възможен вариант за осигуряване на допълнителни средства за болниците

| обновено на 28.04.17 в 11:21
Снимка: БГНЕС

Председателят  на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев коментира в ефира на "Хоризонт" напрежението в медицинските среди и сигналите, подадени от регионалните колегии за намалени бюджети на болниците за тримесечието от април до юни тази година. Във връзка с този проблем БЛС поиска спешна среща с НЗОК. 


Венцислав Грозев уточни, че в различните региони и болници промяната на финансирането е различна, но определено като цяло се наблюдава намаление на средствата за болнична помощ: 

Средно месечно за 2016-а година за болнична помощ са разпределяни около 134,5 милиона. По договор, с трите процента, които са като увеличение - средно месечно около 137 и 240 000,  и тук вече идва въпросът: как така с увеличението с около 4 милиона на месец изведнъж се оказва, че Районните здравноосигурителни каси разпределят суми, които са по-малко. Но излиза така и трябва вече отчетливо да го заявим - че средно месечното разпределение след трите процента завишение е 133 милиона. От тук идват и намалените първоначални стойности към Регионалните здравноосигурителни каси, но етично е да се подчертае, че все пак тази сума би могла, т.е. не би могла, а може да бъде надвишена с 3 процента. Независимо от това болничните заведения отново получават суми, които, сравнени с предходен период от миналата година, като финансиране определено на места са някъде между 8 до 10 процента назад.

БЛС настоява за актуализиране на бюджета и използване на резерва на НЗОК, за да бъде изчистен дефицитът при финансирането на болничната помощ:

Резервът по закон не можеше да бъде пипан до 1 април 2017 година - ето първи април настъпи. Виждаме каква е ситуацията и, за да се внесе едно спокойствие и сигурност в системата - както в извънболничната, така и в болничната помощ, резервът трябва да бъде отворен, да се преизчислят някои неща и да се дадат достатъчно средства, така че болниците действително да могат да работят в една спокойна, почти безлимитна ситуация. 


Управителят на НЗОК д-р Глинка Комитов обясни, че на национално ниво всъщност няма намаление на средствата, но има промяна  - намаление на средномесечното ниво на разходите. Д-р Комитов обясни, че директорите на Районните здравноосигурителни каси разпределят средствата за болниците на тримесечие: 


Поставяйки се на мястото на управителите, на директорите на лечебните заведения, в първия момент също бих твърдял, че има намаление и ще ви кажа защо. Първо защото, като погледна стойността, която ми е определена за моето лечебно заведение, ако бих бил директор на лечебно заведение (не че не съм бил два мандата в различни лечебни заведения), стойността, която виждам, тя ще е много по-ниска, отколкото предходното, да кажем, тримесечие. 

Тук вече въпросът е защо? Сега обяснявам защо. Защото парите, които аз съм получил като директор на лечебно заведение за предходното тримесечие, са повече от парите, които сега са ми вписани в договора между моето лечебно заведение и Касата. Получил съм повече, защото аз съм поучил и едни средства, които вероятно болниците не отчитат това обстоятелство, че тези определени стойности в НЗОК не включват средствата за дейности, които са централизирани в централното управление, а това са средства за онкология, онкологично болни, диагностика, ПЕТ скенер, хемодиализа, радиохирургия, раждане и грижа за новородено дете, интензивно лечение, детска церебрална парализа и така нататък, които обаче те не ги виждат в момента в своите договори.
Но колкото отчетат от тях, ние ще ги платим, тъй като такъв ресурс е заделен в Централното управление на Националната здравна каса и между другото този ресурс, този разход, постепенно се увеличава, откакто ги централизирахме. 

Второто, което те също не го виждат в техните договори и затова смятат, че е много ниско, е, че имат право на още 3 процента (тази възможност, която и д-р Грозев потвърди, той знае, че сме я договорили) - до 3 процента допълнително.


Глинка Комитов каза, че използването на резерва на НЗОК е възможен вариант за осигуряване на допълнителни средства за болниците, но подчерта че актуализацията на бюджета на Касата е съвсем друг въпрос и подобна мярка трябва да има санкцията на парламента.


Интервютата може да чуете от звуковия файл .

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени