Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ат. Семов: ЕС е в тежка криза на политическото лидерство, необходимо е ново политическо мислене

За България е много важно да има в ЕС държави с близка до нейната история

Снимка: БГНЕС

Бъдещият френски президент не харесва ЕС в сегашния му вид. Ако този президент бъде Марин льо Пен, това ще създаде много сериозни проблеми, но тя направи така, че дори ако г-н Макрон стане президент, той отново да постави много ясно въпроса за това, че ЕС не функционира достатъчно добре. Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" експертът по право на ЕС доц. Атанас Семов, който изтъкна, че ЕС винаги се е развивал "от криза на криза", но проблемите пред него са нови:

От една страна, ЕС е в много тежка криза на политическото лидерство. Франция със сигурност ще има нов президент, а Германия е доста вероятно също да има нов канцлер. А това са двете държави, от които в най-голяма степен зависят големите решения на европейско равнище.

Второ, край Европа горят огнища. Водят се много на брой войни, нелесни за приключване. Редом с това е доста трудно да се предвиди как ще се развият отношенията със САЩ и с Русия. Всичко това предполага едно ново политическо мислене в Европа.

ЕС трудно би могъл да играе голяма роля на световната сцена без интензивно, съдържателно и многопосочно партньорство със САЩ и с Русия, изтъкна ученият и припомни, че партньорството е било белязано във връзка с неясноти около Белия дом и напрежение спрямо Русия след анексията на Крим.

Сигурен съм, че ако в Германия бъде избран г-н Шулц, а във Франция – г-н Макрон, ще имаме нов стил на политическо говорене на европейско равнище, включително по отношение на Русия.

Присъствието на формации като тази на Марин льо Пен на Европейската сцена принуждава традиционните политически елити да спрат с "пухкавото празноговорене", заради което толкова много хора са недоволни от ЕС.

Турция е най-голямата въпросителна пред Европа за 21-ви век, категоричен е Семов

В Турция има много сериозни интелектуални, но и други политически, граждански елити и групи хора, които референдумът съвсем елементарно обособи като половината от населението на Турция – тези, които гласуваха против увеличаване ролята на Ердоган. Всички тези групи хора се нуждаят от по-ясен знак от Европа, че тя би ги подкрепила в усилията им да редемократизират Турция, да я върнат към европейския път на развитие, в ценностен смисъл. Много е важно това да се разбере добре – "европейски път на развитие на Турция" не означава непременно членство, още по малко скоростно членство в ЕС, но означава развитие от типа, който европейската ценностна система приема за нормален.

Според експерта е важно България да използва председателството на ЕС, за да постави на дневен ред темата за евроинтеграцията на Западните Балкани:

За България е много важно да има в ЕС държави с близка до нейната история, култура, геополитически виждания, каквито са Сърбия и Македония. Второ, по повод присъединяването на тези държави към ЕС България би могла да поиска и да постигне една много по-добра защита на българските граждани, от една страна, и от друга страна – на гражданите на Македония и Сърбия, които са с българско самосъзнание, а някои от тях и с български паспорти, особено в Македония. В този смисъл тази тема изисква много деликатен, но и много енергичен подход, отговорен подход. Сега имаме исторически шанс, включително предвид драматичните събития в Македония.

Много по-важно е Европа да намести ценностите си, категоричен е експертът, според когото демокрация, без национална идентичност, е невъзможна:

Просто демокрация, просто права на човека, без те да почиват на много здравата идея на стабилната държавност, която е държавност на националната идентичност, е обречена на неуспех. ЕС тръгна в една безродна посока, в която, ако продължи, ще се случат наистина непредвидени последици и може да има и други държави, които да го напуснат.

Интервюто на Лъчезар Цветков с доц. Атанас Семов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна