Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхил Делийски: Участието на Патриотите в управлението е чудесна ситуация за ДПС

Даниел Смилов: Ролята на Патриотите и развитието на съдебната реформа са най-големите рискове пред кабинета

Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Съмнения от типа на заявените от Радан Кънев – за подялба на кабинета между Цветанов и Пеевски със сигурност съществуват и, Борисов сякаш не направи необходимите усилия да ги разсее при формирането на кабинета

Това каза за предаването „Неделя 150“ политологът Страхил Делийски, който изтъкна, че общественото мнение ще е по-силно концентрирано около механизмите на властта по време на управлението „Борисов -3“, заради липсата на реформаторски курс:

Тези съмнения, със сигурност, ще се отразят, по-скоро негативно, върху общият публичен образ на кабинета.  Ще породят и по-специфичен интерес и фокус към действията на определени министри. Всичко това допълнително ще създаде една сравнително не особено доброжелателна среда, в която кабинетът ще трябва да функционира.

Целта на кабинета е да се оцелее възможно най-дълго, но не 4 години, смята той:

От аналитична гледна точка, ми изглежда, че Борисов си дава сметка за подвижните пясъци върху, които е стъпил и кабинетът, който сформира, е опит да играе на сигурно. Какво имам предвид? Запазени са голяма част от предните министри, хора, които са проверени, лоялни, знае се какво може да се очаква от тях и оттам не се очакват изненади. Ако погледнем профила на новите министри, виждаме два своеобразни принципа на избора. Единият е по линията на лоялността, каквато е и госпожа Цачева. Безспорно, каквото и да направи тя в своята сфера, със сигурност то може да бъде всичко друго, но не и нещо, което господин Борисов не би одобрил. По линията на лоялността можем да разчетем назначаването и на новия министър на вътрешните работи. За разлика от госпожа Бъчварова, която имаше видими проблеми с господин Цветанов, тук не се очакват такива проблеми.

По другата линия, аз бих я нарекъл „линията на статуквото“ са хора, които са от своеобразния “втори ешалон” в съответните системи - и в образованието, и в културата, и в Регионалното министерство. Това са хора, от които може да се очаква най-вече да пазят системата, да възпроизвеждат онези практики и принципи, върху които е основана системата досега. С други думи, това не са хора, които ще дадат ново лице един път и втори път нова посока на развитие.

Делийски коментира и ролята на останалите партии в НС:

"Воля" ще имат своята роля при формирането на определени мнозинства при гласуването на определени закони. Не мисля, че позицията им е такава, че те да бъдат някакъв ключов фактор в това народно събрание и те по скоро ще имат „присъдружна“ роля.

Чудесно е за ДПС ситуация, в която патриотите участват в управлението. Това позволява на ДПС, на публично равнище, да разгърне своята опозиционност, проевропейска и либерална риторика. Чудесно. В същото време пък въобще нищо не пречи на ДПС - на програмно равнище, защото ако погледнете програмите на ДПС и на ГЕРБ, те са сравнително близки - чрез аргументите на принципната национално отговорна позиция да подкрепят определен тип решения на ГЕРБ. Чудесна ситуация, в която ДПС могат да извлекат максимална полза - един път от публичното си поведение, а втори път от изтъргуването на определен тип публично поведение за непублични цели.

Политологът Даниел Смилов посочи, че ролята на Обединените патриоти е един от рисковете пред кабинета:

Двамата вицепремиери са вътре в правителството с министър на отбраната, за да се гарантира стабилност. Има и още двама министри от тяхната квота, които са, може би, повече на ГЕРБ. Като програма е очевидно, че програмата е много по-близка до тази на ГЕРБ. Много малко неща са влезли от приоритетите  на патриотите. Това е първоначалният замисъл. Рискът е доколко той ще може да бъде удържан и дали патриотите, в по-дългосрочен план, ще са доволни от една такава по второстепенна роля.Даниел Смилов

Все пак, отстъпвайки толкова много от своите приоритети, те, в един момент, ще  трябва да започнат да говорят на собствените си избиратели. Плюс това, тази динамика се случва в един ЕС, който минава през труден период, зависи Европа в каква посока ще тръгне…

Втори риск, според Смилов, е какво ще се случи със съдебната реформа

Хубаво е, че човек с  голям авторитет като Цецка Цачева поема ресора, но от нейните заявки  не се вижда точно в каква посока ще поеме съдебната реформа.

Притеснява ме много и тоталното мълчание на основни политически партии по скандала в ЦУМ - никакво желание за принципна позиция, което показва, че, като че ли първоначалният замисъл е правителството да не прави нещо драматично в тази област на съдебната реформа, а по-скоро - да продължи някои от нещата, които бяха вече започнати.

Реакцията на Нинова по скандала с Гергов, според мен, беше правилна по отношение на Гергов. Това, което аз не разбирам, е как може да кажеш, че не може политик да участва в такава среща, пък за главния прокурор да е окей. Това е тежка  неконсистентност, която издава и големия проблем - че имаме, явно, институция над закона.

Правителството би разчитало на ДПС „за инцидентна подкрепа по ключови въпроси“, коментира Смилов

Парламентарното мнозинство има две резервни гуми. Едната е по-малка и тя е за, общо взето, не принципни случаи - "Воля". ДПС им е важно на ГЕРБ, според мен, ако да речем под натиск на Патриотите има опит да се ревизират някои ключово важни за ГЕРБ позиции, да речем данъци или нещо такова.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени