За Босилеградското клане от средата на май 1917 вероятно знаят малцина от нашата страна на границата. Затова може би е необходимо най-напред да разкажем за издевателствата и погрома над мирното българско население в онези дни, преди края на Първата световна война. А това най-добре прави авторът на книгата "Погромът в Босилеградско", Ангел Джонев:
На 15-и и 16-и май сърбите влизат в Босилеграско с паравоенна формация на Коста Печанац. Тази чета се движи в Босилеградско само два дни, но вследствие на нейните издевателства 32 души са убити, две деца са изгорени живи и е унищожено имущество на 317 домакинства, което при нормални времена се оценява на 2.5 милиона лева. Към обяд на 15-и май пристигат в Босилеград и само благодарение на обстоятелството, че населението е преждевременно уведомено, не се стига до тотално клане. Хората бягат, но имуществото им става жертва на тази чета.
Граждански комитет от Западните покрайнини, Културно-информационният център на българите в Босилеград и Сдружение "Глас" дойдоха у нас, за да напомнят за събитието и да представят възпоменателната програма, с която ще бъде почетена паметта на загиналите българи и ще бъде отбелязана годишнината.
Поредната тъжна годишнина отново се превърна в повод българите в Сърбия да заговорят за проблемите си там и да търсят подкрепа от българската държава. Според Иван Николов, председател на Културно-информационния център на българите в Бисилеград след сто години трябва да си направим историческа равносметка и да създадем предпоставки никога вече да няма война:
Никога България не е била в по-добро международно положение, за да направи нещо да ни създаде нормални условиа на живот, без да навлизаме в исторически реваншизъм.
Организаторите на възпоменателната програма призовават държавниците от двете страни на границата да присъстват на събитията и да използват повода за реално сближаване в отношенията.
У нас годишнината ще бъде отбелязана на 14-и май. За 11 часа в църквата "Св.Неделя" е предвидена заупокойна молитва за избитите българи, за 11.45 часа - поклонение пред гроба на Екзарх Йосиф, а в 12.30 ще бъдат положени венци пред Паметника на незнайния войн - в знак на почит към всички българи от Западните покрайнини, загинали за България.