Проблемът с масовото унищожение на рибното ни богаство в последните години е причината за създаването на Централната рибноопазваща организация. Занимаваме се главно с охраната, имаме споразумение с Изпълнителната агенцията по рибарство и аквакултури, което ни позволява да изваждаме мрежи от водата. Организираме и почиствания на язовирите. Охраняваме вече девет язовира. Работим добре със служителите на МВР. Имаме тонове освободена риба от мрежите. При нас всичко е на доброволни начала. Заплати не се получават. Сами си плащаме проверките, но вече е крайно време и държавата да обърне внимание на този проблем. Хубавото е, че успяхме доста да ограничим бракониерството по язовирите. През последните дни в охраняваните от нас девет язовира няма мрежи. Понякога се използва ток за бракониерска дейност, но той нанася големи вреди на рибата, която е с хайвер, уврежда хайвера.
Държавата не може да се справи с проблема и затова ние отделяме лично време и лични средства за опазване на язовирите, подчерта Стефан Тодоров, според когото Агенцията по рибарство в момента не функционира правилно и затова на 22-и април са организирали национален протест. Предстои в мрежата от хоранявани от доброволци язовири да се включат още два-три водни обекта, съобщи Тодоров.
Заместник-председателят на организацията Атанас Аргиров припомни, че основните искания на протестиращите са били криминализиране на бракониерския риболов, както по думите му е в цяла Европа, както и законите да се пишат не от чиновници, а от риболовци.
Темата в подробности чуйте в звуковия файл.