Може би някои хора искат да си предадат допълнителна важност и да вкарат нотка на драматизъм на това, което се случва, но това са нормални процеси в БСП. За нас е важно да бъдем опозицията, за която гласуваха близо един милион български граждани, коментира Стойнев.
Запитан по какви критерии ще се избере кои от хората да запазят и двете си позиции, ако има такива случаи, той посочи:
В крайна сметка политиката се прави от Изпълнителното бюро, трябва да има връзка и с парламентарната група, но това не означава, че всички членове на Изпълнителното бюро трябва да бъдат народни представители, а за да бъдеш в Изпълнителното бюро, не е необходимо на всяка цена да бъдеш и народен представител. Знаете, имаше голяма, тежка драма - трудно се прие мандатността в партията. За партията може да се работи и без да си народен представител. Така че това е част от тази реформа, може би някои я приемат за твърде болезнена, но считам, че е необходима, модерна реформа, която да изведе БСП до първа политическа сила.
На въпрос пред избора парламент или изпълнително бюро какво би избрал, Драгомир Стойнев заяви:
В партията има много кадърни хора, които могат да заместят народните представители. В крайна сметка това по никакъв начин няма да наруши връзката между Изпълнителното бюро и парламента. Не мога да се съглася, че ще се наруши хармонията между ПГ и ИБ. Напротив: повече хора ще бъдат активирани в определянето на политическата линия на партията.
Искаме да увеличим тежестта на местните структури включително чрез по-справедливо разпределение на бюджета, подчерта още Стойнев:
В зависимост от броя на гласовете, който се постигне на последните избори, съответно ще има и увеличаване на субсидиите на местните структури, което ще позволи те да разгърнат своята дейност на местно ниво.
Предстои БСП да излезе с оценка на служебното правителство, допълни Драгомир Стойнев:
Моите очаквания бяха по-големи към служебното правителство. За оценка на управлението на кабинета "Борисов 2" не може да бъде само шест страници. Имаше доста примери, в които се показваше, че наистина има и конкретни злоупотреби, които не бяха изнесени. В същото време продължи и така наречената негативна традиция с купуването на гласове, нещо, с което служебното правителство не се справи. Можете да видите там, където има цигански махали кой печели изборите, в никакъв случай това не е БСП, което ясно показва, че по някакъв начин тези хора са били мотивирани. това не стана ясно. Разбира се, правителството свърши и хубава работа - като спирането на концесията на летище София, нещо изключително скандално.
Запитан възможен ли е проект, който да бъде пресечна точка между ГЕРБ и БСП относно вида на избирателната система, Стойнев изтъкна:
Ние от Националния съвет имаме ясно и категорична позиция - ние сме "за" смесена система 120 народни представители, избрани мажоритарно и 120 народни представители, избрани пропорционално. Считаме, че това е справедливата система и ние ще настояваме за подобна система, което означава на този етап, че ние не подкрепяме изцяло мажоритарната система, защото наистина въпросителните са много, изкривяванията в модела могат да бъдат такива, че да няма представителност в българския парламент на определени политически сили, всичко да се концентрира в една партия.
БСП ще внесе свой отделен законопроект, стана ясно още от интервюто.
Цялото интервю слушайте от звуковия файл.