Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Светла Торбова: Нараства броят на младите хора с високо кръвно

Има пряка връзка между хипертонията и предсърдното мъждене, което вече засяга една четвърт от 40-годишните, обяснява специалистът

Все повече млади хора страдат от високо кръвно налягане. При 4 от 10 души над 25-годишна възраст този проблем е глобален рисков фактор за смърт и нетрудоспособност. Честотата нараства с възрастта, като се повишава след 50-годишна възраст. Това обясни пред "Хоризонт" проф. Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония. Утре е Световният ден за борба с хипертонията и той ще бъде отбелязан с началото на национална кампания за безплатни каридологични консултации. 

Хипертонията е наречена мълчалив, тих убиец, тъй като тя протича безсимптомно. Проявява се след няколко години, поразява мозъка, сърцето, бъбреците, предупреди проф. Торбова: 

Ето защо е необходимо редовно да се измерва кръвното налягане. За кръвно налягане над нормата общоприето е 140/90. Всяко повишение над 140 и над 90 в няколко последователни дни и седмици вече трябва да се наблюдава. 

Изключително неблагоприятен момент е наднорменото тегло. Стресът, тютюнопушенето, холестеролът, високото кръвно налягане увреждат съдовете и водят до тяхното запушване със сериозни последици - инфаркт, инсулт, бъбречна недостатъчност, посочи още специалистът:

Предсърдното мъждене при 40-годишните вече е 25 процента. Има пряка връзка между хипертонията и предсърдното мъждене, тъй като тя уврежда сърцето и води до аритмична сърдечна дейност. Улеснява се образуването на тромбоемболизъм и най-много страда мозъкът. Получават се безсимптомни инсулти, които са около 25 процента. Пациентите с предсърдно мъждене имат 5 пъти по-висок риск от мозъчен инсулт и два пъти по-висок риск от смърт. 

Поне веднъж годишно хората трябва да мерят кръвното си налягане и пулса, съветва проф. Светла Торбова.

България е сред страните, където процентът на неизвестната хипертония е 10, докато средният процент за Европа е 15-20 на сто.

Още по темата ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна