Общата оценка на Асоциация "Прозрачност без граници" е, че тези избори се проведоха в съответствие с общите демократични стандарти, но продължават да съществуват дефицити в изборния процес, на които е необходимо да бъде обърнато достатъчно внимание и да бъдат предприети мерки от страна на институциите, от страна на политическите партии, така че в крайна сметка българските избиратели да са уверени, че изборният процес е изцяло прозрачен, основаващ се на почтеност и се спазват базисни демократични ценности. Характерът на престъпления от рода на продажба на гласове не предполага тяхното лесно и бързо разкриване, а и все още голяма част от производствата по тези сигнали продължават, така че финалната оценка от институциите очевидно предстои да бъде получена. Това, което ние констатираме в рамките на изборния процес, е едно сериозно присъствие на контролирания вот. В сравнение с предходните избори констатирахме в изборния ден на парламентарните избори на 26 март едно по-значително увеличаване на дела на контролирания вот, съизмеримо с начина, по който се осъществява въздействие върху избирателите по време на местни избори. През тази година делът на контролирания вот възлиза на около 18%.
Нушева добави още, че от години "Прозрачност без граници" настоятелно отправя искания за реформиране в модела, по който се осъществява контрола върху финансирането на предизборните кампании:
Контролът, който се осъществява от страна на Сметната палата, е значително подобрен през последните години, но трябва да имаме предвид, че той, съгласно законодателството, е контрол по документи, контрол, осъществяван постфактум. Това не позволява установяване от страна на институция, която разполага с тези правомощия на всички дейности, които са свързани с финансирането на предизборната кампания, така че в този контекст е необходимо да бъде обърнато сериозно внимание.
Цялото интервю с Ваня Нушева можете да чуете от звуковия файл.