Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арно Буте: Френско правителство вдясно от центъра би трябвало да успокои консервативните кръгове в Германия

Еманюел Макрон и Ангела Меркел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Резултатите от президентските избори във Франция дадоха на Германия възможност да въздъхне с облекчение, защото по време на цялата кампания в Германия бяха притеснени от мисълта, че Марин льо Пен може да стане президент, а това щеше да разстрои френско-германските отношения. Еманюел Макрон предлага напълно различна политика, която отговаря на очакванията в Берлин. Тази позиция изрази в интервю за предаването "Събота 150" Арно Буте, кореспондент на телевизия "Франс 2" в Берлин.

Запитан защо германците са против предложените от Макрон реформи в еврозоната, Буте отбеляза:

Няма да се правя на говорител на Меркел и Макрон, но фактът, че те не са настроени враждебно към промяна на договорите на Европейския съюз, вече е някаква първа стъпка. Досега Германия беше категорично против. Франция казваше, че може евентуално да промени договорите, че може да направи много неща, когато Франсоа Оланд беше избран за президент. Той не постигна абсолютно нищо. Този път може би Германия има волята да бъде по-гъвкава и по-малко взискателна в управлението, за да избегне кризи като тези отпреди 5 години.

Не трябва да забравяме, че Меркел все още е в предизборна кампания. Макрон е избран. Следователно има неща, които Меркел не може да си позволи да казва и повтаря. Еманюел Макрон й отговори, че темата вече не е табу, което означава, че всеки може да говори по нея. В момента промяната на договорите е начален етап. Защо да го правим? Накъде ще тръгнем? В какъв контекст? С какви последици? Все още нямаме отговорите на тези въпроси.

ЕПА/БГНЕСИмаме правителство, което е малко по-вдясно от центъра, защото министърът на икономиката е десен. Премиерът също идва от десницата. Това би трябвало да успокои консервативните кръгове в Германия по отношение на френската икономика, която ще заложи в по-голяма степен на намаляването на дефицита, отколкото на нови разходи, посочи още журналистът:

От друга страна "скъпо струващият приятел", каквото беше заглавието на "Шпигел" през седмицата, отразява това, че реформите във Фравция все още не са извършени и В Германия се страхуват, че те трябва да плащат разходите и дефицита на Франция. 

В анализ на въпроса ще успее ли президентът Макрон да си осигури парламентарно мнозинство, за да прокара реформите си, Арно Буте изтъкна:

Ако разполага с абсолютно мнозинство, няма да има проблеми. Ако има само относително, ще е по-сложно. Ще е необходимо да постига споразумения, да се съобразява с опозицията, да преговаря по текстовете на законопроектите или понякога да използва член 49-ти, алинея трета от конституцията. Това означава налагане на решения със сила, без дискусии. Така или иначе той вече каза, че ще наложи основните реформи с декрети, без предварителни обсъждания. Всъщност това е голям проблем и предизвиква загриженост за демокрацията, защото означава, че няма дебати, няма парламентарна опозиция. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна