До края на мандата на Барак Обама координатната система, която реализираше геополитическата стратегия на САЩ, нейният образец, беше в Германия. Германия беше най-близо до тези управляващи кръгове в САЩ, които следваха политиката на Хилари Клинтън и на Барак Обама. Сега, с идването на Доналд Тръмп, координатната система става друга и затова големият конфликт е между Тръмп и Меркел. Прогнозите, че Франция, с избирането на Макрон, ще усили френско-немския мотор на ЕС, поне първите признаци за мен показват, че това не е така. В този план живеем в един период, в който елитите в Европа ще трябва да се пренастроят.
Проблемът е, че Тръмп се сблъсква с онези властови кръгове във Вашингтон и в Европа, чийто бизнес беше руската заплаха. В никакъв случай той не изкарва на преден план руската заплаха като основна заплаха за националната сигурност на САЩ. Макар и плавно, с времето, диалогът между САЩ и Русия ще се динамизира и затова Европа страда. Защото тя ще остане в периферията. Големите диалози ще бъдат между САЩ, Русия и Китай.
Рейтингът на Доналд Тръмп се вдигна до 47-48 % след неговата външнополитическа обиколка, отбеляза още анализаторът.
Вече има ясни разграничителни линии, които бяха начертани още по време на предизборната кампания на Тръмп, а сега вече се очертаха. Все още обаче сме далеч от разпадане на НАТО и надали ще се стигне до разпадане. Пресилени са сравненията за Тръмп като Горбачов. Така смята Иво Инджов, преподавател във Великотърновския университет. Като основни противоречия в отношенията между САЩ и Европа той визира тези по отношение на колективната отбрана на НАТО, бежанската политика и климатичните промени.
Запитан дали вътрешнополитическото противопоставяне в САЩ ще затихне, Инджов подчерта:
Докато няма промяна в съотношението на силите в неговия лагер - в Републиканската партия, Тръмп по-скоро ще контролира положението с периодично избухващи и затихващи скандали. Неговият стил на управление е такъв, че той по природа ще генерира скандали.
В областта на реториката е възможно подобряване на отношенията между двете големи сили САЩ и Русия, но оттегляне на американците от санкциите скоро няма да има, Тръмп потвърди санкциите и не рискува, допълни Инджов. Той призова бъдещето на Тръмп да не се обвързва само с отношенията с Русия, а да се анализира и от гледна точка на отношенията с Китай.
Климатичните промени ще бъдат голям тест и голямо изпитание, за да оценяваме по-нататък Тръмп в международен план, посочи Инджов.
Двете мнения в детайли чуйте от звуковия файл.