Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антонио Нахаро: Еволюцията е в красотата на различни нива

Хаосът на съвременното общество може да ни накара да забравим големите ценности и корените си, казва артистичният директор на Националния балет на Испания

| обновено на 30.05.17 в 14:28
Снимка: БГНЕС

Националният балет на Испания отново идва у нас. На 7-и юни той ще изнесе представление на сцената на НДК, на 10-и юни артистите излизат пред русенска публика, а на 14-и ще стъпят на варненска сцена.

Последният път, когато бяхме в България, усетихме топлината на българската публика. Тя разбра много точно посланието на Националния балет на Испания. Много сме щастливи и доволни, че отново ще бъдем с вас, това каза артистичният директор на балета Антонио Нахаро, който гостува на предаването "Хоризонт до обед".

Нахаро определи българската публика като публика с екстровертен характер, която много прилича на испанската:

Испанският характер и публика са също екстровертни, оттам и танците ни са много изразителни и страстни. Такава е и българската публика. Характерът ви е много сходен с испанския и това ни различава от други страни, които са по-затворени, с не така експресивен характер. Ние сме много изразителни и мисля, че това го споделяме и на сцената с публиката.

Запитан би ли работил върху проект, който съчетава фламенко с български фолклор, Нахаро обясни:

На мен като хореограф ми харесва да смесвам различни стилове в танца и музиката и винаги съм отворен за такива проекти. Сега с Националния балет на Испания би било сложно, защото имаме натоварена програма.Може би смесване с други жанрове бих направил в бъдеще, когато имам моя частна трупа. Това е нещо, което правя с голяма страст, а и българският фолклор е прекрасен.  

Не ми харесва да говоря само за фламенко, винаги говоря общо за испанските танци, защото те включват четири стила - болера, стилизирани танци, народни танци и фламенко, признава още Антонио Нахаро:

Националният балет на Испания изпълнява и четирите стила и именно това ни прави големи. Фламенкото е обявено за световно културно наследство, защото е уникален стил танц, изключително добре приет навсякъде по света. Танц, който говори от сърцето и за който танцьорът се подготвя още в ранна детска възраст. Фламенкото има последователи в целия свят. Ето защо мисля, че никога няма да се изгуби, защото въпреки напредъка в технологиите, фламенкото носи душата на Испания и е едно от най-представяните изкуства в чужбина.

Трябва да пазим красотата на различни нива - в театъра, живописта, киното, архитектурата, вярва Антонио Нахаро, според когото гражданинът на света трябва да съзнава, че в тези различни по вид красоти е еволюцията:

Ние не еволюираме от нищото, а от ценностите, от усещанията, даващи израз на чувствата. Еволюираме именно от тези красоти, ценностите на човечеството - танц, архитектура, живопис. За мен това е мерило дали едно общество е образовано, зряло и напредващо. ЮНЕСКО пази това богатство, за да може то да присъства в ежедневието и да ни бъде отправна точка, защото хаосът на съвременното общество може да ни накара да забравим големите ценности, да забравим корените си, произхода си, откъде идваме. Мисля, че това е нещо много важно, което трябва да имаме предвид, за да не се отклоним и да оценяваме повече нашия свят.

За огнените танци, фламенкото и публиката слушайте от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна