Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готвят промени в Закона за вероизповеданията, Обединените патриоти с проект за изцяло нов закон

Кметът на Кърджали Хасан Азис и представители на различните вероизповедания ритуално пият заедно кафе
Снимка: БГНЕС

Разпределението на ресурса, отделян от държавата за вероизповеданията, да бъде пропорционално на числеността съответните общности – това предвижда един от законопроектите за промени в Закона за вероизповеданията. Промяната би засегнала най-сериозно мюсюлманите у нас.

Две парламентарни групи – ДПС и Обединените патриоти – пишат свои проекти. От ДПС искат поправки, а патриотите готвят изцяло нов закон. Пресечна точка е спирането на финансирането от други държави.

Според Искрен Веселинов от ПГ на Обединените патриоти финансирането и обучението в чужбина са двата основни инструмента, чрез които се внасят радикализъм и догми и норми, които не са характерни за българския ислям. Предвижда се още норма, според която всички духовници трябва да са получили образованието си у нас.

Хамид Хамид дефинира идеята на ДПС:

Финансиране колкото има нужда – нито лев повече, нито лев по-малко. 

Хамид определи като меко казано обидно към вероизповеданието предложението всички проповеди да се водят на български език и подчерта, че дори в Турция ислямът се проповядва на арабски, на който е написан Коранът, и всички текстове се четат в оригинал. 

Турският дианет поддържа кадрово вероизповеданието и финансира духовните училища в Русе, Момчилград и Шумен. За тях главното мюфтийство отделя символична сума, а българската държава – нито лев. Главният мюфтия Мустафа Хаджи коментира предложението за ограничаване на външното финансиране:

Нека да ги осигури българската държава – аз съм "за": осигурява ги българската държава, спира финансирането отвън. Мюсюлманите в България са факт. След като има мюсюлмани, те ще имат религия, храмове, организация, имами, които трябва да бъдат финансирани. Религията е като водата, тя не може да бъде спряна.

14 години чакаме от Столичната община разрешение за строеж, за виза за проектиране за сградата на Ислямския институт, така че той да може да бъде акредитиран в София, припомни главният мюфтия. 

Преди години просветният министър Даниел Вълчев предложи да бъде създаден Факултет по ислямска духовност и култура към някой от съществуващите университети, например Софийския университет, както и да бъде отпуснато държавно финансиране, но тогава идеята не получи отклик.

Още детайли по темата – в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна