Говорим за изследователски проекти, които траят десетилетия. Това е безкрайно поле на изследвания. Полуостровът отдолу представлява една гигантска пещера. Става въпрос за нещо колосално. Най-дългата пещера приближава 300 км. Говорим за сумарна дължина на подводните галерии от почти хиляда километра.
Полуостров Юкатан е с площ колкото България и целият отдолу е кух, пълен е с два пласта вода – сладка и солена в зависимост от дълбочината. Там се намират най-дългите подводни пещери.
В момента изследваните пещери в Юкатан представляват много по-малко от 1% от съществуващите, уточни Иво Калушев:
Българската изследователска група е единствената от три години насам, която изследва постоянно. Това са дефакто научни изследвания, които постоянно се следят от американски университети и научни институти, които се занимават с хидрология на карста и археология.
Съвременната водолазна екипировка позволява гмуркания до около 200 метра дълбочина, ако се правят екстремни изследвания. Ежедневно се правят дълги четиричасови гмуркания, с прониквания на километри навътре, допълни Калушев. Заради използваните мощни средства за осветяване на подводните изследвания, видимостта в пещерите понякога е над 100 метра:
Реално усещането е като носене в безтегловност. Всичко се вижда. Няма гравитация. Човек виси във водата. Екипировката позволява да сме неутрални на каквато и да е дълбочина и фактически няма никакво усилие. Големите изследвания се правят със скутери. Човек дори не плува с краката си.В тези пещери в Мексико е пълно с археология за период повече от 12 хиляди години назад. Причината за изобилието от находки е вторичното наводняване на пещерите, които са били сухи преди последния ледников период и всички са били обитавани, отбеляза изследователят.
Има един краен хоризонт, който е ясен - преди около 12 хиляди години и всичко се е случвало преди това, но колко преди това, все още не е съвсем ясно.
Още по-надълкоко в чудатия свят на подземните пещери можете да се гмурнете в звуковия файл.