Преди втория тур на френските парламентарни избори Манов заяви, че партията на Макрон ще получи три четвърти от мандатите в Националната асамблея на Франция:
Бяха избрани, спечелиха да отидат на втори тур кандидати, които никой не познава, станали кандидати, подавайки през интернет сайт cv до партията на Макрон. Тоест основната характеристика, която се представя като плюс на мажоритарната система – разпознаваемостта и лоялността на депутата към избирателите и обратно – не работи.
Виждаме, че ефектът на вълната на новото – на политическия вот за подмяна на политическия елит, който обуслови резултата на Макрон, е много по-силен, отколкото личностите, които представляват мандатите по съответните избирателни райони.
Според Манов в български условия мажоритарната система няма да доведе до изчистване на политическия елит и замяната му с нови, свежи хора, а ще бъде преповтаряне на политическите партии с ефект на засилване на присъствието на големите партии в парламента и елиминиране на малките.
Когато търсим паралели и примери за работа на държавата с диаспората, френският модел е доста интересен, посочи още Стефан Манов, визирайки дебатите по Изборния кодекс и въпроса да има ли обособен район "Чужбина":
Това не е запазена марка само за Франция. На Балканите и Румъния, и Хърватска, и Македония предвиждат избирателни райони за чужбина. Нещо, което в София сякаш не се разбира – че когато имаме една нация, една шеста от която живее извън страната, представителността на тези хора в националните институции, легитимността на тези институции, минава през възможността за избирателни райони и за избор на депутати от тези райони, както от районите в страната.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.