Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Военноисторическият музей гостува в галерия "Средец" с платна на Вешин

Изложбата е подготвена по повод 101-вата годишнина на НВИМ

| обновено на 30.06.17 в 15:37
Снимка: БГНЕС

Тази вечер в столичната галерия "Средец" на бул. „Ал. Стамболийски“ № 17 се открива изложбата "Ярослав Вешин - един колоритен чех в България", която ще представи Националният военно-исторически музей. Какво ще включва експозицията:

Естествено, когато става дума за Вешин - негови художествени произведения, а когато става дума за военния музей ясно е, че тези произведения са част от неговата батална живопис - от неговите картини с военен сюжет. Най-голямата негова колекция в България от подобни произведения се намира при нас - избрали сме част от тях, обясни в ефира на „Хоризонт“  директорът на военния музей доц. д-р Соня Пенкова, която представи творбите, включени в изложбата, допълвайки:

Много известен е той със своите живописни платна, но ние сме показали освен тях, акварели, показали сме негови рисунки, показали сме едни много интересни, но малко известни негови огромни по размер творби, които са рисувани с креда. Те са от времето на Балканските войни - един особен начин, по който той казва своето мнение за войната. Тя може да бъде виждана само в черно и бяло. Няма нюанси. Тя е за едни добра, за други е абсолютно събитие, което носи само негативен прочит и художниците са в тази група, която прави този прочит и това е неговият начин да го покаже, така че дори за хората със специални интереси, тази изложба ще бъде интересна. Тя ще бъде отворена до 14-и юли. Достъпът е свободен.

Допълнение към изложбата е интерактивно приложение, което детайлно ще запознае посетителите с живота и творчеството на Вешин. Той е посветил живота си на България и създава едни от най-вълнуващите сцени на родната живопис със силно емоционално въздействие и художествено майсторство. През 1904 г. той става първият главен художник към Министерството на войната и се утвърждава като родоначалник на баталния жанр у нас:

Вешин, който без да е български творец, отдавна е приет като част от българската художествена история - от историята на българската живопис. Един художник, който свърза живота си много рано с България и остава до края на дните си свързан с Военното министерство, а по особен начин и с Военния музей, разказа още доц. Пенкова. Повече по темата ще научите, ако чуете цялото интервю - от звуковия файл.  


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени