Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможен ли е референдум в Северна Ирландия за оставане или излизане от Великобритания

| обновено на 01.07.17 в 11:15
Снимка: Уикипедия

В специално интервю за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ Конър Хоустън, който ръководи гражданската платформа  "Демокрация и мир" в Северна Ирландия и е един от най-авторитетните анализатори на политическите процеси в страната, прогнозира, че до пет години Северна Ирландия може да подложи на гласуване оставането си във  Великобритания. Той заяви още, че Северна Ирландия приветства сделката на Демократичната юнионистка партия с консерваторите, защото се надява на участие в преговорите по Брекзит:

От гледна точка на Северна Ирландия Демократичната юнионистка партия е най-голямата и представлява най-голяма част от обществото. Постигнатото споразумение с Консервативната партия на Тереза Мей ще се отрази по две направления.

Първото е, че се осигуриха допълнително средства, което е посрещнато с много голяма подкрепа тук. Подкрепа има и от целия политически спектър в Северна Ирландия. Това означава, че ще има повече пари за здравеопазване, образование и други важни за нас сфери.

Вторият много важен момент е, че сега Демократичната юнионистка партия ще има много по-близък контакт с правителството и ще може да участва в преговорите по Брекзит.

Предвид факта, че всичко това има цена за Обединеното кралство, мога да си представя, че това споразумение не се посреща много добре там, но от наша гледна точка е добро. Разбира се, сега големият въпрос е докога ще издържи правителството и колко може продължи тази ситуация в Уестминстър.

Във връзка с процеса на Брекзит Хоустън подчерта, че всички политически партии в Северна Ирландия настояват Европейския съюз да гарантира, че няма да останем в изолация и ще можем да се движим свободно и настоящата ситуация няма да се променя, като поясни:

Има уникални обстоятелства около Северна Ирландия. Едно от тях е свързано с мирното споразумение, благодарение на което в Северна Ирландия постъпват пари от Европейския съюз. Друго много важно обстоятелство е, че единствената сухопътна граница с Европейския съюз ще минава през Северна Ирландия, а това е именно границата с Република Ирландия.

Демократичната юнионистка партия даде съвсем ясно да се разбере, че тя иска "мека граница" - т.е. запазване на настоящата ситуация, при която между Белфаст и Дъблин може да се пътува без ограничения. Това обаче означава и "мек Брекзит", което може да се окаже проблем. Не мисля, че юнионистите ще отстъпят от позицията си за отворена граница между Северна Ирландия и Република Ирландия.

Във връзка с идеите, които се коментират от някои политически наблюдатели – за провеждане на референдум за излизане на Северна Ирландия от Великобритания и дори за обединение на двете Ирландии, Конър Хоустън отбеляза:

Една от най-важните точки в мирното споразумение, което имаме е, че Северна Ирландия ще остане във Великобритания дотогава, докогато мнозинството от северноирландците искат това. Всъщност, ние сме единствената част от Великобритания, която има конституционното право да я напусне, ако мнозинството от хората иска това да се случи. Вече има хора, които смятат, че времето затова вече е настъпило. Те имат аргумент от последните избори, при които повече хора дадоха гласовете си за националистите, отколкото на предишни избори. През март имаше местни избори, които реално бяха първите след референдума миналата година. Демократичната юнионистка партия спечели по-малко гласове от предишните избори. Факт е, че Брекзитът отново сложи на маста въпроса за излизането от Великобритания. Също така има много силен аргумент, че ако станем част от Обединена Ирландия, ще бъдем част и от Европейския съюз, което е по-добре за всички нас. Участието на Демократичната юнионистка партия в преговорите по Брекзит и възможностите за прокарване на определени политики в Уестинстър обаче са аргумент в другата посока. Освен това Тереза Мей може да направи отстъпки, за да предотврати референдум за излизане от Великобритания, защото това не е в нейна полза.

Доколко е възможен такъв референдум? Отговорът е да. Дали ще се случи в близко бъдеще или в средносрочен план? По-скоро не, но със сигурност вече ще е в дневния ред на обществото. Според мен такъв референдум ще се случи в близките пет години, коментира още Конър Хоустън.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна