Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Угърчинска: Макрон прави опит за изход от шизофреничната ситуация с Либия

Френският президент Еманюел Макрон с либийския премиер Файез Ал Сараж и командващия либийската национална армия ген. Халифа Хафтар
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Досега международната общност признаваше и говореше само с определи играчи в Либия, без да отчита ставащото на терена и реалността. Това каза в предаването "Събота 150" Румяна Угърчинска, журналист, автор на книгата „За кожата на Кадафи“. Тя коментира френските усилия и амбиции за постигане на траен мир в Либия и срещата, организирана от френския държавен глава Еманюел Макрон в тази насока:

Трябваше да се излезе от този малко шизофренична ситуация и това направи президентът Макрон, като покани важните личности, които трябва да си говорят в името на сигурността и с надеждата да се спре този хаос, който генерира нестабилност и много големи заплахи.

Угърчинска прогнозира, че изход от тежката ситуация в Либия и стабилизиране на региона могат да бъдат постигнати много бързо в зависимост от международната воля и натиск. Изборите са неизбежна част от решението на проблема, подчерта журналистът:

И да се премине към друг вид режим, тъй като явно този вид чисто парламентарен режим вмомента в Либия не им позволява да решат проблемите си и да се обединят. Явно в тази държава е необходимасилна личност, но личност, която да бъде избрана от либийците, а не от международната общност, било то и ООН, а след това да се иска от либийците те да приемат това решение, което не е тяхно. 

От три години Либия е разделена на две, припомни Румяна Угърчинска:

В източната част е избраният парламент, а в западната част, в Триполи – други институции, които не признаха изборите и решиха, че ще бойкотират този парламент. Източната част исторически е тази част на Либия, която имаше най-голямо влияние от гледна точка на екстремистките ислямистки групировки, някои от които позволиха на „Ислямска държава“ да обяви навлизането на своя халифат в Либия. Армията или остатъците от нея започна борба с тези ислямски групировки. Политическата делба на изток и запад всъщност позволи на тези терористични организации да навлязат в Либия, също така това позволи разрастването на  различните видове трафик. 

Близо ли е мирът в Либия, в която враждуващи фракции поддържат дългогодишен хаос след Арабската пролет - слушайте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна