Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане проекта на антикорупционния закон

Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане проекта на антикорупционния закон. Със законопроекта се цели противодействие на корупцията по високите етажи на властта и предотвратяване на незаконното придобиване на имущество. Това ще става чрез единен независим антикорупционен орган – Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.

Новата антикорупционна комисия се изгражда на основата на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Предлага се в нея да се влеят Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, звеното от Сметната палата, свързано с дейността по отменения Закон за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, както и съответната специализирана дирекция от ДАНС за противодействие на корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности.

Председателят на комисията ще бъде избиран от Народното събрание, което ще утвърждава по негово предложение заместник-председателя и останалите трима членове с мандат от 6 години, без право на повторно избиране.

Комисията ще проверява декларациите за имоти и интереси на лицата, заемащи висши публични длъжности. В случаи на несъответствие от над 150 000 лв. между имуществото и нетния доход на проверявания ще бъдат предявявани съдебни искове за отнемане на незаконно придобитото имущество. 30% от стойността на отнетото имущество ще се предоставя за социални цели.

Със законопроекта се разширява кръгът на лицата, задължени да подават декларации по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности. Сред тях са общинските съветници, главните архитекти на общините, ректорите на държавни висши училища, управителите и изпълнителните директори на лечебни заведения за болнична помощ, които се финансират от бюджета на НЗОК, определените да администрират и да управляват средства от ЕС, делегираните с функции да организират и провеждат процедурите за възлагане на обществени поръчки и да сключват договорите по тях, членовете на управителните съвети на държавните предприятия по Закона за горите, ръководителите на областните дирекции по безопасност на храните, Дирекцията за национален строителен надзор,  Държавен фонд "Земеделие" и др. В обхвата на закона попадат и офицерите от висшия команден състав на въоръжените сили.

Комисията може да извършва проверки по сигнал на граждани и да се самосезира по публикация в медиите, когато те са достатъчно конкретни и при изключване на анонимността на подателя. Това според съставителите на законопроекта е гаранция срещу злоупотреби с предвидените в закона процедури, както и че правата на лицата, срещу които се подават сигнали, ще бъдат защитени.

Предвидена е изрична възможност органите на Комисията да използват специални разузнавателни средства, което ще гарантира ефикасност при противодействието на корупцията. Прилагането на специални разузнавателни средства ще се извършва по реда на Закона за специалните разузнавателни средства, с което се гарантират достойнството, правата и основните свободи на гражданите.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна