Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Круизният туризъм от доста години е достъпен не само за много богатите хора, но и за масовия потребител в цял свят, обясни в интервю за предаването "Преди всички" ИлиянИванов от Българското круизно общество. Именно значителен ръст на този тип туризъм предвижда интегрирана транспортна стратегия на България до 2030 година. В света за цялата година 2017 година ще пътуват приблизително 25 милиона пасажери, а тази година само в Европа вече се очаква цифрата да достигне 7 милиона, като, разбира се, веднага можете да си представите, че от тези 7 милиона европейци по-голямата част са именно хора в средна класа, обясни Иванов, както и уточни, че около 10 000 българи пътуват всяка година на круизи.
Круизният туризъм е целогодишен, а българите пътуват главно в Европа и Средиземно море, балтийски столици и норвежки фиорди, както и Канарските острови, и Мадейра – много хора вече почиват по този начин, подчерта Иванов.
Относно възможността за развитие на българските пристанища като спирки на чуждите круизни кораби Иванов обясни, че някои от тях вече са се превърнали в дестинации, като даде за пример Бургас, Варна и Несебър:
В последните две години покрай Крим, както и покрай проблемите в Турция и в Египет, на практика България е "жертва" на една конюнктура в региона, от която страда цялото Източно Средиземноморие. А това е нещо, което ние използвахме, за да можем да подобрим нашата инфраструктура. Очаквам до следващите 2-3 години, когато в цялото Източно Средиземноморие се очаква отново нещата да се подобрят и круизните линии, както и круизните оператори отново да подновят традиционните си маршрути, то тогава да видим и един бум на круизните пасажери, включително и в България, добави Илиян Иванов.