Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето предписания на ДАМТН за язовирите са за почистване на растителност от стената

Снимка: БГНЕС

Ръководството на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) започна серия от срещи с областни управители, на чиято територия има множество неизрядни язовири. Целта е да се засили вниманието им с цел превенция и недопускане на сериозни инциденти, които могат да причинят материални щети. Главният секретар на ДАМТН Валентин Чиликов припомни за предаването "Преди всички" по "Хоризонт", че от началото на годината са направени 2459 проверки и са дадени 2500 предписания за отстраняване на нередности.

Уточнявам, че от началото на дейността на тази главна дирекция, която е от миналата година, до момента са направени почти 5600 броя проверки, при които са установени, че имаме 556 броя значими или големи язовири по критериите на Международната комисия по големите язовири – с височина на стената над 15 метра и обем на водохранилището или на чашата, както стана популярно напоследък да се говори в публичното пространство, не по-малък от 1 млн. кубика. Дадени са множество предписания – факт, но голяма част от тези предписания засягат така наречените "малки язовири", които са предимно общинска собственост. Всъщност 90 процента от язовирите, както многократно сме уточнявали, са собственост на общините в страната и тези предписания касаят преди всичко почистване на растителност върху сухия откос на стената.

Съставени са 1424 предписания за отстраняване на растителност. При неизпълнение на предписанията се съставят актове за административни нарушения. От началото на годината са съставени 253 акта, от които 44 са за неизпълнени предписания на комисиите към областните управители, допълни Чиликов и уточни, че вече са установени някои слабости в Закона и ДАМТН е изготвила предложения за премахването им. Основната критика е, че голяма част от язовирите не отговарят на критериите по международните класификации е необходимо да бъдат категоризирани.

Трябва да се предприемат необходимите мерки, за да се отстраняват допуснатите неизправности и да се приведат язовирите в състояние, гарантиращо тяхната безопасна експлоатация. Ние даваме предписания за понижаване на водните нива до кота "мъртъв обем". Такива са направени за 77 язовира. Изпълнени са тези предписания, което означава, че тези язовири не биха представлявали риск.

205 язовира представляват по-голям риск за населението заради височината на стените си и стихийния характер на реките, обясни Чиликов и подчерта, че съоръженията са технически изправни, но за тях е необходим по-строг контрол. В момента такъв се осъществява минимум 6 пъти годишно.

Интервюто на Веселина Миланова с Валентин Чиликов можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна