Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
В предлаганите промени в правилника на Фонда за лечение на деца има доста добри предложения, които да осигурят прозрачност в разходването на публични средства при лечението. Тази позиция изрази в интервю за предаването "Преди всички" адвокат Мария Шаркова, експерт по медицинско право.
Относно предложението Общественият съвет да излъчва само един свой представител за комуникация с медиите, Шаркова посочи:
Когато това се прави, следва да се търси баланс между защитата на интереса на детето, което е много важно, но по начин, по който да не се установява цензура върху дейността на Обществения съвет. Защото да се осигури прозрачност върху дейността на един такъв орган, означава да дадем възможност на гражданското общество да контролира администрацията, а не администрацията да контролира гражданското общество.
Според специалиста в хода на общественото обсъждане тази разпоредба би могла да се преосмисли.
В коментар на предложението при несъгласие на директора на Фонда с Обществения съвет здравният министър да може да създава експертен съвет, който да вземе решение за лечението на определено дете, адвокат Шаркова отбеляза:
Особено в последните години може би имаше примери за случаи, когато няколко пъти като пинг-понг игра се разглеждаха от Обществения съвет и след това от директора, след това отново от Обществения съвет случаи на деца, което забавя крайното решение. Това не беше подходящ модел на поведение. С тази разпоредба се ограничава възможността директорът да връща при несъгласие с решение на Обществения съвет преписката обратно безброй пъти. Това е положителна стъпка напред, за да не се бави окончателното решение за едно дете.
Новите правила предвиждат и задължения за придружителите на децата при лечението им в чужбина. Според Шаркова е изключително важно родителите да бъдат задължени да предоставят обратна информация на Фонда за лечение на деца:
Това е много важно не само за да можем ние, като гражданско общество, да разполагаме с информация доколко е ефективно и ефикасно лечението, финансирано с нашите средства – с публични средства, но подобна информация има и добавена стойност – медицинска, тоест лекарите в България получават информация за проведеното лечение, за неговите ползи – особено ако това е иновативно лечение, което не е достъпно в страната ни. Освен това самият Фонд получава информация за местата, за лечебните заведения, в които изпраща децата, за методите, по които се лекуват, което е изключително полезно и от гледна точка на последващи такива решения за изпращане на децата на определени места, най-често в Европа.
Цялото интервю на Ирина Недева с Мария Шаркова чуйте в звуковия файл.