Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Франция е получила подкрепата на България за промяна на европейската директива за командироване на работници

Френският президент: България е изпълнила изцяло критериите за Шенген

България трябва активно да участва в дискусиите за предефиниране на Европа

| обновено на 25.08.17 в 13:37
Еманюел Макрон и Румен Радев
Снимка: БГНЕС/ЕПА

Франция е получила подкрепата на България за промяна на европейската директива за командироване на работници. Това заяви френският президент Еманюел Макрон след срещата с българския държавен глава Румен Радев. Според Макрон, страната ни споделя неговото мнение, че трябва да бъде спрян социалният дъмпинг. От своя страна, Румен Радев заяви, че решението по този въпрос е в компетенциите на българското правителство. Според френския държавен глава има още две сфери, в които е постигнато съгласие. По думите на Макрон, в областта на отбраната той и Радев са се разбрали, че има воля за двустранна работа в посока подобряване на способностите. По отношение на миграцията, двамата президенти са били на мнение, че трябва да бъдат преразгледани европейските правила. По думите на Макрон, България е изпълнила изцяло изискванията за влизане в Шенген, но правилата за прием трябва да бъдат преразгледани. Еманюел Макрон каза още, че България трябва да участва пълноценно в дискусиите за предефинирането на Европа.

България е сред първите дестинации в натоварената външнополитическа програма на президента Макрон, изтъкна в началото на словото си президентът Румен Радев на пресконференцията след срещата с френския президент Еманюел Макрон.
 

Възприемам това като качествен ръст в нашите отношения, които имат голям потенциал. Нашата среща демонстрира ясно, че България гледа изключително отговорно на отношенията си с Франция. Надяваме се да изпълним тези отношения с конкретно съдържание във всички области от взаимен интерес.

Франция е сред нашите водещи външнотърговски партньори. Двустранният ни стокообмен вече достига 1,9 милиарда евро. Имаме всички предпоставки да достигнем повече. Необходимо е да стимулираме сътрудничеството в туризма, науката, културата и в преките контакти между хората, изтъкна Радев.

С президента Макрон изразихме задоволство от постигнатото в сферата на отбраната, касаещо модернизацията, каза още президентът:

Изразих уверение, че Франция ще ни подкрепи за Шенген, както и за членството ни в ОИСР и в приемната на еврозоната. Обсъдихме открито всички обстоятелства около тези членства.

Отношенията ни с Франция имат стратегически характер и придобиват все по-важно значение в контекста на членството ни в ЕС. Необходимо е да съгласуваме работата си по общите позиции в европейския дневен ред.

Еманюел Макрон и Румен Радев      БГНЕС/ЕПАПрезидентът Радев очерта кръга на обсъдените важни въпроси – мигрантската криза, Шенген, Българското председателство, социална Европа:

Сигурността на Европа се превръща в основен фактор. Глобалните заплахи изискват единен отговор. Нужно е по-интензивно сътрудничество и задълбочаване на отбраната. Обсъдихме и важността на развитието на силна европейска отбранителна индустрия – като задължителна част от силна Европа на световната сцена. Овладяването на миграцията и намаляването на риска от терористични атаки изискват общоевропейска политика и задълбочаване на сътрудничеството във всички сфери, засилена охрана на външните граници, засилена политика и реформа на общата европейска система за убежище. Споделих очаквания и получих потвърждение от френска страна за по-силна солидарност към страните на първа линия. Очаквам и подкрепа за оперативния план за защита на българските граници, който внесох официално тази пролет в ЕК и Съвета на Европа. Защото сигурността на европейските граждани започва от сигурността на нашите граници.

България поема председателството в труден период. С тази цел българското правителство формулира ясни критерии, целящи единството на Съюза, изтъкна Румен Радев:

Ще очакваме експертна френска подкрепа за подготовката и провеждането на председателството и подкрепа за приоритета кохезионна политика.

Обсъден е бил и друг приоритет – европейската перспектива на Западните Балкани.

Точно заради инициативата на г-н Макрон за закриляща Европа трябва да имаме много по-мащабно мислене, защото ако не представим европейска перспектива на Балканите, ще последва балканска политика за Европа, посочи българският президент.

Максимална интеграция в европейските политики остава основен приоритет за България, увери държавният глава.

България е против измамите със социални осигуровки и заобикалянето на правилата. Затова трябва да има сътрудничество и по-силен контрол. Споделям необходимостта от нормативни промени, които да запазват правата на работниците, да се подобряват условията на труд. Но въпросът за социалните права не се изчерпва само с Директивата за командированите работници. Налице е неколкократно по-ниско заплащане на работниците от новите страни-членки в клонове на предприятия, банки и търговски вериги в сравнение със заплащането на техните колеги от старите страни-членки за същото количество и качество на труда. Затова е необходим комплексен подход към комплексните проблеми, което да води до трайни решения. Те могат да бъдат постигнати с устойчиви кохезионни политики, водещи до реална конвергенция в заплащането и условията на труд, подчерта българският президент.

Щастлив съм да бъда днес тук, да засвидетелствам приятелството, което съществува между нашите две страни. Това е посещение, което ще даде възможност да засвидетелстваме жизнеността на нашите връзки, каза президентът на Франция Еманюел Макрон.

Отношенията в областта на индустрията, на отбраната, на цифровизацията се задълбочават. Дискусиите вървят в тази посока, също така някои проекти се развиват в благоприятна посока. Ние сме тук, за да насърчим това развитие. Да насърчим нашите предприятия да инвестират в България, да се създават предприятия и заводи, подчерта френският президент

Целта на Директивата за командироване на работници и служители е нашите граждани да живеят по-добре, да са заплатени по-добре, заяви Макрон.

По думите му, трябва да се задълбочат отношенията между армиите на двете страни:

Еманюел Макрон и Румен Радев   БТАВреме е вече да предприемем действия, които са съобразени с геополитическата ситуация на България. Отбрана, която отчита геополитическите реалности, с които вие се сблъсквате, така че да можем да открием пътищата и средствата, които да дадат възможност да защитим по-добре нашия континент и вашата страна.

Като трета тема, по която има истинско съгласие, френският държавен глава посочи миграцията и със засилване на контрола:

Предстои преразглеждане на европейската регламентация, която е свързана с тези теми. Вторият аспект е свързан с присъединяването на България към шенгенското пространство. Всички сме съгласни, че България е изпълнила изцяло критериите. Моето желание е да се преразгледат тези правила, свързани с пространството, България да участва да участва пълноправно в дискусиите, свързани с тези правила. 

В хода на разговорите е било наблегнато и върху реформирането на ЕС:

Разгледахме перспективните за присъединяване на Западните Балкани към ЕС и аз споделям вашето мнение в тази връзка. ЕС има нужда да засили интеграцията си, да засили способностите си. Трябва да определим Пътна карта, по която да се работи за постигането на тази цел. Трябва ни повече допитване до нашите демокрации и аз искам да изразя желанието си България да участва пълноценно в тези дискусии, така че да се преначертае нова Европа.

Пълните изявления на президентите на България и Франция Румен Радев и Еманюел Макрон можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна