Корабът на ЕС се разлюля през последните години – и заради финансовата криза, която удари света, и от бързото разширяване, което не беше предшествано от необходимите институционални стабилизиращи промени. Сега, благодарение на новия френски президент, имаме нов импулс това да се поправи. Днешното посещение показва, че България е поканена и ще бъде активен член на екипажа, който ще успокоява този кораб.
Относно европейската директива за командированите работници, която е във фокуса на усилията на френския президент, Ангелов посочи:
В този процес има две противоречиви тенденции и се сблъскват противоречиви интереси – от една страна, работодателите имат интерес да има страни, в които нивото на живота е по-ниско и заплатите са по-ниски, за да могат там да пренесат своите производства и съответно да реализират печалби, така че тази разлика е от интерес за определени хора. От друга страна, когато имате скачени съдове, каквото е Европа – една мрежа от скачени съдове, няма как да се поддържа такава голяма разлика в жизнените равнища в отделните страни. Трябва да се направи така, че контролирано нивата постепенно да се изравняват.
Но това, което става днес, е даване на зелена светлина такива трудни, тежки, технически преговори да започнат в цяла Европа, и че тези, които не желаят да участват в тях, няма в никакъв случай да бъдат сред печелившите утре.
Икономистът Румен Гълъбинов смята, че зад понятията социален дъмпинг и социална справедливост се крият страховете и недоволството на френските синдикати, които изпитват силна конкуренция на трудовия пазар.
Бившият главен преговарящ за България с Европейския съюз Владимир Кисьов отбеляза, че никой няма интерес корабът да потъне, затова големите политици ще направят всичко възможно да бъде успокоен:
Когато говорим за стабилност в Европа, не може България, която е на фронтовата линия и участва в цялостната политика по миграцията и борбата с нелегалната миграция, да не бъде член на Шенген. Оптимист съм, че ще се намери тази подкрепа. И това е крайно необходимо да се случи, за да се опровергае движението на няколко скорости.
Острият тон на Еманюел Макрон срещу Полша е продиктуван от това, че не се харесва поведението на страната, която се опитва да овладее Вишеградската четворка като контрапункт на някои от европейските политици, смята още Кисьов.
Според Ангелов подобна остра реакция е начин да се покаже какво е желателно да бъде поведението на страните в ЕС:
Че е по-добре всички да намират компромисни решения, да преговарят, да се слушат едни други и такива, които се опитват да излязат извън редиците, не би трябвало да бъдат толерирани. Отсега нататък Макрон има да изиграе една трудна игра със своите сънародници, специално в реформата на т.нар. "Трудов кодекс", който отдавна не е пипан и се е превърнал в административни дебри, затрудняващи много регулацията на пазара на труда. Разплитането на това кълбо ще бъде много трудно, прогнозира Симеон Ангелов.
Европа няма да може повече да играе ролята си в света, ако бъде само икономически гигант и джудже във военната област, това нещо ще се променя, подчерта Ангелов.
Още сме в ембрионален етап, тепърва ще се засилва сътрудничеството в общата отбранителна сигурност, заяви Владимир Кисьов. Според него, ако България е по-активна, това ще ѝ даде възможност да участва и в инвестиционния процес и производството на оръжие.
Двете гледни точки слушайте в детайли в звуковия файл.