Според Павлова всички заинтересовани страни – Министерството на здравеопазването, общините, БЛС и дори пациентските организации, трябва да анализират причините за критичното състояние на Ловешката болница, защото те са идентични и за други лечебни заведения. Галинка Павлова допълни, че трябва да се отчетат ефектите и последиците за населението от евентуално закриване на болницата. Причините за това са комплексни, посочи тя:
Липса на медицински специалисти – не могат да се изпълнят изискванията на Касата за определен брой лекари по специалности. Това води до несключване на договори за клинични пътеки, до по-малко пациенти, по-малко приходи, ниски заплати. Колегите напускат. Липса на лекари, липса на кадри – това води до закриване на отделения и на цяла болница. Един порочен кръг.
Притесненията на хората в Ловеч са основателни, коментира още д-р Павлова и допълни, че в здравеопазването е опасно да се разчита само на чисто пазарен принцип, защото често пъти частните болници имат нелоялни практики.
Какво ще се случи, ако нямаме общинско или държавно лечебно заведение, а имаме само частни? Първо, те избират по кои клинични пътеки да сключват договори, т.е. много от състоянията на пациентите няма да могат да се лекуват, тъй като частната болница не е сключила за тези, защото това им е по-голям разход – по тези клинични пътеки. Второ – тези частни болници често пъти не осигуряват 24-часова спешност отново по същата причина – да икономисват пари. Тези болници много пъти изискват доплащане от пациентите. Тогава може ли държавата да си позволи да закрие общинските лечебни заведения и да остави хората на произвола, при това само на частните структури?
Постановката за заплащане на лечебното заведение за брой преминал пациент трябва да бъде преразгледана, категорична бе д-р Галинка Павлова. Относно информацията за растящия брой здравно неосигурени, Павлова каза:
Истината е, че се изчерпва доверието в системата и хората ще спрат да плащат осигуровки. Създава се дисбаланс на ниво населено място... Има хора дори с частен бизнес и големи възможности, които не се осигуряват точно поради липса на доверие в системата. Те предпочитат да си плащат при необходимост за медицинска помощ, не искат да чакат за направления, не искат да чакат дали има лимит в болницата. И заради закриването на лечебни заведения хората се обезверяват и ще продължи да расте броят на неплащащите здравните си осигуровки.
Цялото интервю, както и репортаж за състояние на болницата в Ловеч, чуйте в звуковите файлове.