Депутатът изрази убеждението на колегите си от лявата част на парламента, че антикорупционният законопроект на управляващите няма да проработи, не само заради наличие или не наличие на политическа воля, а заради заложените в него процесуални капани.
Зарков очерта като едно от най-съществените концептуалните различия между антикорупционните законодателни предложения на ГЕРБ и БСП това, че според правителството трябва да се наблегне на превенцията, а според левицата е необходимо да се засили наказателното разследване и преследване:
Защото за превенция можем да говорим за учениците и катаджиите, но какво значи превенция за министър, депутат? Как се „превентира“ някой, който вече е на върха на една кариера?
Според народния представител от левицата е важно да се отговори ясно на дилемите дали антикорупционният орган ще може да разследва, или не, дали този орган ще е превантивен, или ще се стреми към някакво наказание, дали неговият председател ще бъде назначаван от органи извън контрола на изпълнителната власт, или не.
За слушателите на БНР Зарков анализира и образователните реформи, като подчерта, че Законът за предучилищното и училищното образование е предмет на спорове и припомни, че все още не са разработени редица залегнали в него подзаконови нормативни актове и че БСП го е атакувала пред Конституционния съд.
Според депутатът в дебатите за образователната реформа: Забравяме да си зададем големия въпрос, който е: какво трябва да се случи с един ученик, когато информацията вече е достъпна отвсякъде и той трябва по-скоро да се учи да работи с нея, отколкото да я наизустява. И когато всичко ви е на един клик разстояние , може би и задържането в класната стая е по-трудно.
В коментар за неприемането на законодателните предложения на БСП в областта на храните Зарков отбеляза, че ще е успех за страната и българските производители, ако в разработваната от правителството проектонормативна база в областта на храните бъдат взети предвид въпросите, поставени в отхвърления от парламента законопроект за храните на левицата, сред които: изискването в големите вериги с оборот над 2 милиона лева да има определен процент български производители на млечни произведения, на плодове и зеленчуци, с което им се осигурявам място на щанда до другите по-добре субсидирани европейски производители; управляване на големия проблем с двойните стандарти на храните в Европа; преодоляване на несправедливостта производители от други европейски държави да получават в пъти по-големи субсидии, което прави българските им колеги де факто неконкурентни.
В заключителната част на интервюто Зарков припомни, че в качеството си на член на правната парламентарната комисия е участвал в изслушването на кандидатите за членовете на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота и изрази положително отношение към демонстрирания от тях капацитет, но подчерта, че решението за избора им с квалифицирано мнозинство, взето с цел да не може една-единствена политическа сила да наложи всички кандидати, създава риск да не бъде избран някой или някои. Помните – главен съдебен инспектор не беше избиран в продължение на 3 години заради това изискване. Надявам се да не се стигне дотам, отбеляза Зарков.
Цялото интервю на Диана Янкулова с депутата от БСП Крум Зарков можете да чуете от звуковия файл.