Сумата не е малка и трябва много внимателно да следим как ще бъде разходвана. Първоначалният етап е за 1,5 млрд. за първите 8 самолета плюс наземно оборудване и 3-годишна интегрирана поддръжка на самолетите. За следващите 8 самолета трябва допълнително средства, които са близко в този периметър. Т.е. общо ще станат към 3 млрд. Допълнително за поддръжка, за въоръжение, за обучение на състава през годините – сумата може спокойно да надхвърли и 5 млрд. /…/ При положение, че средствата са се увеличили двойно от 2012-а година – от 700 млн. на 1,5 млрд., защо да не се поиска и едно подобрение на офертите, т.е. вече да не говорим само за употребявани самолети, а да се види и за нови самолети. В крайна сметка мисля, че най-доброто решение за нас би било нов самолет.
Според депутата от БСП Славчо Велков, член на парламентарната комисия по отбрана, сметката от 5 млрд. е точна, но въпросът е дали страната ни ги има тези пари и дали ще ги има в следващите няколко години. По думите му това са парите от целия бюджет за отбрана в продължение на няколко години.
Основният проблем в момента е – да се тупа топката, защото тези пари ги няма.
Гаджев обясни „частичния рестарт“ на процедурата: По време на работата на комисията през последните 3 месеца имахме възможност да се запознаем с голяма част от документите, които са подготвени и върху които се обосновава избора на самолет, който е извършен в края на март 2017-а година. Това, което ни направи впечатление, са редица неточности, грешки в начина, по който е управляван процесът. Това, което искаме да видим, и това, което бихме искали да предложим, министерството, ако реши да се съобрази, е точно да бъдат изчистени тези пропуски, за да може процедурата да тръгне по нормален начин, значително по-прозрачен да бъде, отколкото беше досега, съответно да се подобри проектът за инвестиционен разход, който е приет от НС, и след това отново да бъдат изпратени вече подобрени запитвания към страните-доставчици.
Славчо Велков посочи обаче, че до 2-3 години е трябвало да бъдат закупени тези 8 изтребителя, а сега заради промените процедурата ще бъде забавена.
Купуването на нови самолети не идва да замести нито МиГ-29, нито Су-25. Ако се измине онзи сложен път не от 7 години, но 2-3 години, със срока на доставка и избор на доставчик, след това на подготовка на летателния състав – мисля, че в следващите 4-5 години при добро желание ние може да имаме нов тип боен самолет, но при положение, че имаме съответните пари, тъй като финансовата рамка през годините ще се променя – тя беше 700 млн. лв., а стигна почти до 2 млрд.
Велков е категоричен, че не трябва да се говори за употребявани самолети, а за нов тип боен самолет: Не може самолети на 30-35 години да бъдат от нов тип, каквато и модернизацията да им се прави. Те няма да отговарят на повишените изисквания. Постоянно има нови заплахи и предизвикателства.
Христо Гаджев подчерта, че според документите новият изтребител трябва да замени МиГ-29 и Су-25, но постепенно през годините. В този смисъл поддръжката на МиГ-29 и Су-25 в обозримо бъдеще трябва да продължи, добави той.
„Дунарит“ в момента работи добре, няма дългове. Не виждам какъв може да бъде стремежът в държавата да национализира подобни предприятия, каза Славчо Велков.
Много е важно кой стои зад хората, които отнемат лиценз, които дават лиценз и които се готвят да придобият "Дунарит". Аз смятам, че там не стоят държави, а определени личности. Можем да кажем, че тук е валиден въпросът "Кой".
Гаджев добави: Оръжейната индустрия претърпява един ренесанс в България. Ние като отговорни политици трябва да дадем спокойствието и възможностите тези предприятия да работят и изнасят.
Според него ролята на „Кинтекс“ трябва да бъде засилена. От страна на управляващите има готовност министърът на икономиката да бъде изслушан в парламентарната комисия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.