Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Херберт Салбер: България знае какво да направи, за да бъде приета в Шенген

Снимка: БТА

България добре знае какво трябва да направи, за да бъде приета в Шенген. Това каза в интервю за "Хоризонт" новият посланик на Германия в София н. пр. Херберт Салбер

На България ѝ липсват още стъпки в посока утвърждаване на правовата държава и борба с корупцията. Това, между другото, не е твърдение на германското правителство, а на Европейската комисия. Прочел съм не един доклад с това твърдение, а и тази забележка е споменавана открито в прав текст. Така че мисля, че е ясно какви задачи има да изпълнява България. За еврото много от условията са изпълнени. Сега мисля, че България е на ход да предприеме съответните стъпки. Вероятно това скоро ще се случи. Доколкото аз мога да преценя, България е изпълнила до голяма степен изискванията за членство в еврозоната.
На 3 октомври Германия чества 27 години от своето обединение. 327 дни след падането на стената в Берлин е подписан договорът за присъединяване на бившата ГДР към Федералната република. Падането на режима в Източна Германия идва неочаквано бързо, но тогавашният федерален канцлер Хелмут Кол разчита правилно, че е настъпил историческият час за обединението на разделена Германия. Западногерманските дипломати предприемат спешна офанзива и преговарят с четирите победителки във Втората световна война, които трябва да благословят обединението и с това възникването на най-голямата държава в сърцето на Европа. Според новия посланик на федералната република у нас 27 години след обединението "Германия се справя добре", икономическото състояние е добро и обществото се развива.
Разлики между източногерманските и западногерманските провинции има. Например в нивото на пенсиите, в някои области и в нивото на заплатите. Но, нека не забравяме, че процесът на изравняване, на компенсиране на тези разлики продължава и краят му се вижда. Вижте, в източните провинции винаги ще намерите хора, които се чувстват пренебрегнати. Това е видно и от хода на политическия живот. В отделни случаи това може и да е така, но според мен, в общ план шансовете да преодолеем тези чувства са добри.
Според посланика успехът на крайнодясната "Алтернатива за Германия" се дължи на протестен вот и предизвикателството пред политическия елит е да отправи своите предложения към хората, които се чувстват изолирани и неразбрани:
При феномена "Алтернатива за Германия" определено става дума за протестна партия. Тя действа за хората като вентил, през който недоволните изпускат парата. Сега въпросът е политическият елит да отговори на това разочарование и да отправи своите предложения към тези хора, които се чувстват изолирани и неразбрани. Политиците трябва да помислят върху този въпрос. А загубата на големите партии не е нищо друго, освен обратната страна на този феномен.
В интерес на Германия е отношенията с Турция да се нормализират и правителството работи в тази посока, изтъкна дипломатът, който не се ангажира с прогноза и кой от предложените от председателя на ЕК вариант за развитие на ЕС би одобрило новото правителство в Берлин.
В момента трудно може да се каже, към какъв модел ще се стреми Германия. Знаете - още нямаме ново правителство. По тази тема политическите партии от една бъдеща коалиция трябва тепърва да определят позицията си. Темата за бъдещето на ЕС в последно време занимава много политици, особено френския президент, който държа реч миналата седмица. Германия сега трябва да определи позицията си, но в момента наистина е трудно да се каже, каква е тенденцията.
Цялото интервю с него можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна