Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вижте музиката и чуйте графичния дизайн – изложба на джаз плочи от миналия век

Снимка: Младен Тодоров

Меломаните и ценителите на графичния дизайн имат възможността да се върнат назад във времето и да се потопят в атмосферата на "музиката на свободата", както наричат джаза, от средата на миналото столетие. За това ще им помогне изложбата на грамофонни плочи с джаз от периода 1954-1963 година, която може да бъде видяна в София от днес до следващата сряда – в Cush.Bar, който се намира в Дома на киното на ул. "Екзарх Йосиф".

Предизвикателството е не само да ги видим, но и да чуем музиката, каза организаторът Явор Ганчев, който представи експозицията в ефира на "Хоризонт", като добави:

Това е една силно жизнеутвърждаваща музика – всеки, който слуша и обича джаз, знае, че по-скоро тази музика може да раздвижи и усмихне човека, отколкото каквото и да е друго. 

Хората са поканени на тази изложба не само да гледат корици на грамофонни плочи, но и да слушат джаз, който ще звучи през това време, а могат също така да прочетат и да отидат със смартфоните си на определени места, където да слушат и самите плочи, които са експонирани.

Изложбата ще е интересна главно с това, че ще покаже как всъщност външният вид, оформлението на плочата започва да говори за музиката вътре – до такава степен, че сега колекционерите на плочи, като видят един такъв дизайн от това време, могат да добият достатъчно добра представа за това каква музика има вътре. Тоест това е едно преплитане на музикалното и графичното съдържание, което се е случило в най-добрите години на американския джаз. 

Според мен точно този период, който е и най-силният период на джаза, в същото време и комерсиално най-силният период на джаза, което дава сила на издателските компании да назначават добри дизайнери за графичното оформление на плочите. Това, че всъщност джазът става водеща музикална форма, с която се идентифицира въобще американската музика през този период – преди навлизането на рокмузиката, дава тази възможност – да се правят експерименти и да се търси авангардно графично решение и всичко това да остане половин век по-късно като нещо, което е интересно да се гледа по изложби, отбеляза още Явор Ганчев. 

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна