Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Хр. Вучева: Възраженията на работодателите за МРЗ и добавката за стаж не са убедителни

Губи се твърде много обществена енергия без особена полза

Снимка: БГНЕС

Хората, работещи в Националната библиотека, в читалища, в културната сфера  - тези хора не сме ги видели да вървят по улиците и да крещят за възнагражденията си, а те имат смешно, срамно за всички нас възнаграждение. Аз лично много пъти съм се опитвала да предлагам, да казвам, че това е нетърпимо вече и някой трябва да се заеме да промени заплащането на хората, заети в това, което наричаме култура, каза в ефира на "Хоризонт" финансистът професор Христина Вучева. 
По отношение на заявеното от министъра на финансите увеличение на средствата за заплати на служителите в бюджетния сектор, което ще бъде заложено в бюджета за 2018-а, проф. Вучева отбеляза, че едва ли ще е възможно да бъдат увеличени заплатите на всички: Вероятно няма как това да бъде постигнато за всички сектори и административни нива, но е възможно в отделни такива това да се постигне. Господин Горанов съобщи, че ще има още около 700 милиона, но не даде конкретизация в кои сектори ще бъдат разпределени тези средства за работна заплата. Щеше да бъде добре, ако вече знаехме, но не знаем все още на кого и колко, отбеляза финансистът. Тя коментира и декларираната готовност за протест на пожарникарите и полицаите с искания за по-високи възнаграждения:
За пожарникарите конкретно (поне от тези анализи, които аз съм правила по повод на ежегодно приеманите бюджети) имат основание действително за тези искания, които поставят - и за заплати, и за брой хора (тъй като там определен брой хора не достигат), и за материалната част  - оборудване и други такива разходи, докато за МВР в полицейския сектор е много по-сложно и невинаги обосновано това, което техните синдикати поставят. Затова е много трудно на министъра действително да реши проблема, но дано този да успее. Но пак повтарям  - за пожарникарите това е основателно и протестите им би трябвало да бъдат подкрепени.

Проф. Вучева коментира и темата за заплатите в реалния сектор и споровете  между синдикати и работодатели, свързани с размера на минималната работна заплата и добавката за професионален стаж и опит. 

По отношение на настояването за минимална работна заплата от 510 лева от догодина Христина Вучева отбеляза, че този размер на МРЗ всъщност е предвиден в бюджетната макропрогноза  и синдикатите в случая искат просто да се изпълни прогнозата: Тук проблемът е друг - че бизнесът или работодателските организации не приемат това, което самото правителство е предвидило в своята тригодишна прогноза. Тук синдикатите настояват да се изпълни обещанието на правителствената прогноза и затова в Тристранния съвет има една продължаваща и малко отчайваща, безсъдържателна гюрултия, да я наречем.  
Нашите работодатели не искат да приемат това увеличение на минималната работна заплата, което според мен не е добре, нито е обосновано. Както и другият спор с така наречените допълнителни възнаграждения, наречени "клас", за професионална подготовка. Тези две възражение на работодателите не звучат добре, не са убедителни и просто губят твърде много обществена енергия без особена полза, обобщи проф. Вучева.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени